სტუდენტთა X საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია
2026 წლის 18 მაისს, ბათუმის ნავიგაციის უნივერსიტეტში სტუდენტთა X საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია გაიმართა. კონფერენციამ, რომელიც ონლაინ ფორმატში გაიმართა, თავი მოუყარა სტუდენტებს, პროფესიულ სტუდენტებს, ახალგაზრდა მკვლევრებსა და აკადემიურ პერსონალს საქართველოსა და მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნიდან.
კონფერენცია ბნუ-ს მრავალწლიანი აკადემიური ტრადიციის ნაწილია და წელს საიუბილეო მე-10 საერთაშორისო სტუდენტური კონფერენციის ფორმატში ჩატარდა. ღონისძიება გამოირჩეოდა ფართო საერთაშორისო და აკადემიური წარმომადგენლობით.
კონფერენციაზე წარმოდგენილი 88 სამეცნიერო ნაშრომი 217 ავტორსა და მონაწილეს აერთიანებდა. სტუდენტებთან ერთად აქტიურად იყვნენ ჩართული ?? აკადემიური ხელმძღვანელი (Academic Supervisor), რაც კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს სტუდენტური კვლევებისა და აკადემიური მხარდაჭერის მნიშვნელობას.
კონფერენციაში მონაწილეობდნენ 20 სხვადასხვა უნივერსიტეტის, საგანმანათლებლო და აკადემიური ინსტიტუციის წარმომადგენლები მსოფლიოს 12 ქვეყნიდან, მათ შორის: საქართველოდან, ბელგიიდან, ლიეტუვიდან, თურქეთიდან, საფრანგეთიდან, სამხრეთ აფრიკიდან, ჩინეთიდან, ფილიპინებიდან, სერბეთიდან, ბულგარეთიდან, მონტენეგროდან და პოლონეთიდან.
კონფერენციის გახსნით სესიაზე მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს როგორც ბნუ-ს, ასევე საერთაშორისო პარტნიორი უნივერსიტეტებისა და ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა, მათ შორის ევროპის პროფესიული განათლების ასოციაციის (EVTA), KEDGE Business School-ის, კლაიპედას უნივერსიტეტის, მონტენეგროს უნივერსიტეტის, Stellenbosch Uniersity-ისა და შანხაის საზღვაო უნივერსიტეტის წარმომადგენლებმა.
კონფერენციის პროგრამა მოიცავდა ინგლისურენოვან, საზღვაო ტრანსპორტისა და ლოგისტიკის, ასევე ჰუმანიტარულ, სოციალურ და ზუსტ/საბუნებისმეტყველო მეცნიერებების სექციებს, სადაც განხილულ იქნა თანამედროვე საზღვაო ინდუსტრიის, ლოგისტიკის, ხელოვნური ინტელექტის, გარემოს დაცვის, ბიზნესის, განათლებისა და სოციალური მეცნიერებების აქტუალური საკითხები.
აღსანიშნავია, რომ კონფერენციაში აქტიურად მონაწილეობდნენ პროფესიული სტუდენტებიც, რაც ხელს უწყობს პროფესიული და უმაღლესი განათლების ინტეგრაციას, სტუდენტთა კვლევითი უნარების განვითარებასა და საერთაშორისო აკადემიურ სივრცეში მათ ჩართულობას.
კონფერენციის დასასრულს მონაწილეებმა ხაზი გაუსვეს მსგავსი საერთაშორისო აკადემიური პლატფორმების მნიშვნელობას სტუდენტური კვლევების განვითარების, გამოცდილების გაზიარებისა და სამომავლო თანამშრომლობის გაღრმავების მიმართულებით.
ღონისძიება ორგანიზებული იყო ბნუ-ს აკადემიური, ადმინისტრაციული და სტუდენტური გუნდების აქტიური ჩართულობით.

Student X International Scientific Conference
On May 18, 2026, the Batumi Navigation University (BNU) hosted the Student X International Scientific Conference in an online format. The event brought together undergraduate, vocational and postgraduate students, young researchers and academic personnel from Georgia and various countries worldwide.
The conference is an integral part of BNU’s long-standing academic tradition and was held this year as a milestone 10th anniversary international student event. The conference stood out for its broad international and academic representation.
The conference featured 88 scientific papers, bringing together 217 authors and participants. Alongside the students, 67 Academic Supervisors were actively involved, further emphasizing the significance of student research and academic mentorship.
The event gathered representatives from 20 different universities, educational institutions and academic academies across 12 countries, including Georgia, Belgium, Lithuania, Turkey, France, South Africa, China, the Philippines, Serbia, Bulgaria, Montenegro and Poland.
During the opening session, participants were welcomed by representatives from BNU, as well as international partner universities and organizations. Among the speakers were representatives from the European Vocational Training Association (EVTA), KEDGE Business School, Klaipeda University, the University of Montenegro, Stellenbosch University and Shanghai Maritime University.
The conference program featured sections in English, Maritime Transport and Logistics, as well as Humanities, Social, and Exact/Natural Sciences. These sessions addressed pressing contemporary issues in the maritime industry, logistics, artificial intelligence, environmental protection, business, education and social sciences.
Notably, vocational students also actively participated in the conference, which promotes the integration of vocational and higher education, fosters the development of students' research skills and enhances their engagement in the international academic community.
In closing, the participants highlighted the vital role of such international academic platforms in advancing student research, sharing knowledge and fostering future collaboration.
The event was organized through the active dedication and collaborative efforts of BNU’s academic, administrative and student teams.