რუმინეთის მთავრობის სასტიპენდიო პროგრამა 2026–2027 აკადემიური წელი
საქართველოს განათლების, მეცნიერებისა და ახალგაზრდობის სამინისტრო-ში საქართველოშირუმინეთის საელჩოდან შემოსული ინფორმაციის საფუძველზე გამოცხადდა რუმინეთის მთავრობისყოველწლიური სასტიპენდიო პროგრამა ევროკავშირის არაწევრი ქვეყნების მოქალაქეებისთვის2026–2027 აკადემიური წლისთვის.
პროგრამის ფარგლებში კანდიდატებს შესაძლებლობა აქვთ ისწავლონ რუმინეთის უმაღლესსაგანმანათლებლო დაწესებულებებში შესაბამისი სასტიპენდიო პირობებით.
პროგრამის პირობებისა და განაცხადის პროცედურის შესახებ დეტალური ინფორმაციახელმისაწვდომია: https://scholarships.studyinromania.gov.ro/
განაცხადების მიღების ვადა: 2026 წლის 31 მარტის ჩათვლით;
საკონკურსო შედეგები გამოცხადდება: 2026 წლის 15 ივლისს;
დამატებით გაცნობებთ, რომ ბუქარესტის პოლიტექნიკური მეცნიერებისა და ტექნოლოგიებისეროვნული უნივერსიტეტი (რუმინეთი) ავრცელებს ინფორმაციას 2026 –2027 სასწავლო წლისსაგანმანათლებლო პროგრამებისა და აკადემიური ინიციატივების შესახებ, რომელიცხელმისაწვდომია შემდეგ ბმულზე: https://short-url.org/1puaO
უნივერსიტეტი ასევე გამოთქვამს მზადყოფნას დაინტერესებული კანდიდატებისთვის ხელიშეუწყოს: ვებინარების ორგანიზებას; საგანმანათლებლო გამოფენებსა და ფორუმებშიმონაწილეობას; საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სამუშაო ვიზიტების განხორციელებას.
დაინტერესების შემთხვევაში, გთხოვთ დაუკავშირდეთ ბნუ-ს საერთაშორისო ურთიერთობებისსამსახურს ელ-ფოსტა: g.gabedava@bnu.edu.ge

Based on the information received by the Ministry of Education, Science and Youth of Georgia from the Embassy of Romania in Georgia, the Romanian Government Annual Scholarship Programme for citizens of non-EU countries have been announced for the 2026–2027 academic year.
Within the framework of the programme, candidates have the opportunity to study at higher education institutions in Romania under scholarship conditions.
Detailed information on the programme conditions and application procedures is available at:https://scholarships.studyinromania.gov.ro/
Application deadline: 31 March 2026
Announcement of results: 15 July 2026
In addition, the National University of Science and Technology POLITEHNICA Bucharest has shared information about its educational programmes and academic initiatives for the 2026–2027 academic year, available at:https://short-url.org/1puaO
The university also expresses its willingness to support interested candidates through: organisation of webinars;
participation in educational exhibitions and forums;
organisation of working visits to educational institutions.
For further information, please contact the, International Relations Office of Batumi Navigation University, Email: g.gabedava@bnu.edu.ge