IX საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია ISTSML 2025
2025 წლის 24 ივნისს, მეზღვაურთა საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი IX საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია „მდგრადი სატრანსპორტო სისტემა და საზღვაო ლოგისტიკა“ გაიმართება.
კონფერენცია მიეძღვნება მდგრადი სატრანსპორტო სისტემის, საზღვაო ლოგისტიკის, სოციალურ-ეკონომიკური განვითარებისა და მართვის თანამედროვე და აქტუალურ საკითხებს.
კონფერენციაზე მიიღება უმაღლესი სასწავლებლების აკადემიური პერსონალის, სამეცნიერო-კვლევითი დაწესებულებების მეცნიერების, დოქტორანტების, სახელმწიფო და ადგილობრივი თვითმმართველობის ორგანოების, კომპანიათა წარმომადგენლების, სპეციალისტების მიერ მომზადებული მასალები.

IX International Scientific Conference ISTSML 2024
The IX International Scientific Conference Sustainable Transport Systems and Maritime Logistics, commemorating the International Day of the Seafarers, will take place on June 24th, 2025.
The conference is dedicated to modern trends in the maritime sector, as well as socioeconomic development and management issues.
The materials of academic personnel of higher educational institutions, scientists of scientific-research institutions, PhD students, state and local self-government bodies and companies, representatives, and specialists works will be accepted at the conference.
Participation: at the venue, remote
Language: Georgian, English
Format: Hyrid (in – person & Online)
The conference will be held at Batumi Navigation Teaching University (Batumi, Georgia).
Please follow the link for detailed information about the conference: https://conference.bntu.nier.ge/en/