Blue Port პროექტის შეხვედრა
2024 წლის 11 ივლისს, ბნსუ-ს რექტორის მოადგილე აკადემიური მიმართულებით, ელიდა ხვედელიძე და საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის ხელმძღვანელი, გიორგი გაბედავა საერთაშორისო პროექტის - Blue Port ბენეფიციარი ქვეყნების წარმომადგენელთა მეორე შეხვედრას დაესწრნენ.
აღნიშნული პროექტი, 2023 წლის ნოემბრიდან მიმდინარეობს და ნავსადგურების სამომავლო „გამწვანებას“ ითვალისწინებს. საზღვაო ინდუსტრიაში არსებული და საჭიროებების, გამოწვევებისა და შესაძლებლობების გაანალიზების საფუძველზე, პროექტი იზრუნებს სანავსადგურე სექტორში დასაქმებული პერსონალის „მწვანე უნარების“ განვითარებაზე. ტრენერებისა და მსმენელებისთვის შემუშავდება თანამედროვე, სრულიად ციფრული საგანმანათლებლო მასალა და სერტიფიცირების სქემა, რაც ხელს შეუწყობს „მწვანე“, მენეჯერული და პროექტების მართვის უნარების განვითარებას საზღვაო ინდუსტრიის მოთხოვნების შესაბამისად.
შეხვედრის მონაწილეებმა დეტალურად განიხილეს ინოვაციური საგანმანათლებლო მასალების, მოდულების, ციფრული, მწვანე, მენეჯერული და პროექტების მართვის უნარების გაუმჯობესების საკითხები, სერთიფიცირების, ტესტირება/გამოცდის და შეფასების სქემები.
პროექტი ევროკომისიის მხარდაჭერით და დაფინანსებით ხორციელდება და მასში საქართველოსთან ერთად იტალია, ესპანეთი და საბერძნეთი მონაწილეობს.

Blue Port Project Meeting
On July 11, 2024, Elida Khvedelidze, Deputy Rector for Academic Affairs at BNTU, and George Gabedava, Head of the International Relations Service, attended the second meeting of representatives from the beneficiary countries of the international project Blue Port.
This project, which commenced in November 2023, aims to promote the "greening" of harbors. It will address the needs, challenges, and opportunities in the maritime industry by focusing on developing "green skills" for the workforce in the port sector. The initiative includes creating modern, fully digital educational materials and a certification scheme for both trainers and trainees. This will help enhance "green," managerial, and project management skills in line with maritime industry standards.
During the meeting, participants discussed innovative educational materials, modules, and the improvement of digital, green, managerial, and project management skills, as well as certification, testing, and evaluation schemes in detail.
The project is supported and funded by the European Commission, with Italy, Spain, and Greece participating alongside Georgia.