BLUE PORTS პროექტის მესამე საკონსულტაციო შეხვედრა
2025 წლის 2 ივნისს, გაიმართა ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული პროექტის „ლურჯი პორტები" (BLUE PORTS) ეროვნული ტექნიკური კომიტეტის მესამე საკონსულტაციო შეხვედრა. შეხვედრას ესწრებოდა ბნსუ-ს საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის ხელმძღვანელი, პროფესორი გიორგი გაბედავა.
პროექტი მიზნად ისახავს ინოვაციური ტრენინგისა და სერტიფიცირების სქემის განვითარებას, ეკოლოგიურად სუფთა პროდუქტებისა და სერვისების ინტეგრაციას, ასევე ახალი საოპერაციო მეთოდების დანერგვას კლიმატური ნეიტრალობის მისაღწევად.
მესამე საკონსულტაციო შეხვედრის ფარგლებში რამდენიმე მნიშვნელოვანი საკითხი განიხილეს:
სერტიფიცირების რეგულაციის დასრულება, რომელიც მოიცავს:
- სერტიფიცირების შენარჩუნებისა და განახლების პროცედურებს;
- სქემის პერიოდული გადახედვისა და განახლების მექანიზმებს;
სქემის შენარჩუნება და გავრცელების შესაძლებლობა:
- ადაპტირებისა და გავრცელების სტრატეგიები ევროკავშირის მასშტაბით;
- გავრცელებისა და გრძელვადიანი მდგრადობის პერსპექტივები.
შეხვედრაზე განხილულ იქნა BLUE PORTS სერტიფიცირების სქემის ეროვნულ სისტემებთან შერწყმისა და მისი ზემოქმედების გაძლიერების საკითხები.
პროექტის ფარგლებში მოსალოდნელია უახლესი ციფრული სასწავლო მასალებისა და ინსტრუმენტების შექმნა, 200-ზე მეტი კვალიფიციური პროფესიონალისა და 150-ზე მეტი ახალგაზრდა კადრის გადამზადება მონაწილე ქვეყნებში.
BLUE PORTS-ის ინოვაციური სერტიფიცირების სქემა, რომელიც ორიენტირებულია პატარა და საშუალო პორტებზე და შეესაბამება ISO/IEC 17024 სტანდარტებს, საწყის ეტაპზე ტესტირებას გაივლის და დამტკიცდება ხმელთაშუა და შავი ზღვის შერჩეულ პორტებში.
BLUE PORTS კონსორციუმს ხელმძღვანელობს კრეტას ტექნიკური უნივერსიტეტის (TUC) განახლებადი და მდგრადი ენერგიის ლაბორატორია, რომელიც აერთიანებს რვა პარტნიორს საბერძნეთიდან, ესპანეთიდან, იტალიიდან, საქართველოდან და ტუნისიდან, ასევე, 26 მხარდამჭერ ორგანიზაციას.
ბნსუ აგრძელებს საერთაშორისო პროექტებში აქტიურ ჩართულობას, რაც უზრუნველყოფს ევროპულ სტანდარტებთან ჰარმონიზაციასა და სტუდენტებისთვის თანამედროვე ცოდნისა და უნარების გადაცემას. ეს ინიციატივა მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს საქართველოს საზღვაო სექტორის მწვანე ტრანსფორმაციასა და ნულოვანი ემისიის მიღწევას პორტების საქმიანობაში.

On June 2, 2025, the third consultative meeting of the National Technical Committee of the European Commission-funded BLUE PORTS project took place. The meeting was attended by Professor George Gabedava, Head of International Relations Service at BNTU.
The project aims to develop innovative training and certification schemes, integrate environmentally clean products and services, and implement new operational methods to achieve climate neutrality.
Within the framework of the third consultative meeting, several important issues were discussed:
Completion of certification regulations, which includes:
• Certification maintenance and renewal procedures
• Mechanisms for periodic review and updating of the scheme;
Scheme maintenance and dissemination possibilities:
• Adaptation and dissemination strategies at the European Union level;
• Perspectives for dissemination and long-term sustainability.
The meeting also discussed issues of integrating the BLUE PORTS certification scheme with national systems and strengthening its impact.
Within the project framework, the creation of the latest digital learning materials and instruments is expected, along with the retraining of more than 200 qualified professionals and more than 150 young personnel in participating countries.
The innovative BLUE PORTS certification scheme, which is oriented toward small and medium-sized ports and complies with ISO/IEC 17024 standards, will be tested and validated in selected Mediterranean and Black Sea ports in the initial phase.
The BLUE PORTS consortium is led by the Renewable and Sustainable Energy Laboratory of the Technical University of Crete (TUC), which brings together eight partners from Greece, Spain, Italy, Georgia, and Tunisia, as well as 26 supporting organizations.
BNTU continues its active involvement in international projects, which ensures harmonization with European standards and the transfer of modern knowledge and skills to students. This initiative significantly contributes to the green transformation of Georgia's maritime sector and achieving zero emissions in port activities.