მენეჯმენტ რევიუს წარდგენა
2022 წლის 30 დეკემბერს, ბათუმის ნავიგაციის სასწავლო  უნივერსიტეტში ჩატარდა ხარისხის მენეჯმენტის სისტემის ანალიზის წარდგენა.
შეხვედრაზე წარდგენილ იქნა ბნსუ-ს 2022 წლის სამოქმედო გეგმის შესრულების ანგარიში და ანალიზი, რომელიც მოიცავდა განათლების ხარისხის უზრუველყოფისა და ISO 9001:2015-ის მოთხოვნებთან და სტანდარტებთან ბნსუ-ს შესაბამისობას.
სისტემის ანალიზი წარადგინეს ბნსუ-ს ხარისხის უზრუინველყოფის სამსახურის უფროსმა, ნათია მიქელთაძემ და ISO ხარისხის მენეჯერმა, ოთარ ცინცაძემ. შეხვედრას ბათუმის ნავიგაციის სასწავლო უნივერსიტეტის  ადმინისტრაცია, დამხმარე, აკადემიური და ადმინისტრაციული პერსონალი დაესწრო.

Submitting a management review
On December 30, 2022, the presentation of the analysis of the quality management system was held at the Batumi Navigation Teaching University.
At the meeting, a report and analysis of the implementation of the 2022 action plan of BNTU was presented, which included ensuring the quality of education and compliance of BNTU with the requirements and standards of ISO 9001:2015.
The analysis of the system was presented by the head of the quality assurance service of BNTU, Natia Mikeltadze, and the ISO quality manager, Otar Tsintsadze. The meeting was attended by the administration, support, academic and administrative staff of Batumi Navigation Teaching University.