2024 წლის 8 ნოემბერს, ბნსუ-ს ასოცირებულმა პროფესორმა გიორგი გაბედავამ, სტუდენტებისა და პროფესიული სტუდენტებისთვის ჩაატარა საჯარო ლექცია თემაზე "როგორ უწყობს ხელს საერთაშორისო ნაოსნობა და საზღვაო საზოგადოება მდგრად განვითარებას?"
ლექციაზე განხილულ იქნა გაეროს მდგრადი განვითარების მიზნები და საერთაშორისო საზღვაო ტრანსპორტის მნიშვნელობა მათ მიღწევაში. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო საერთაშორისო საზღვაო ორგანიზაციის (IMO) როლს, რომელიც, როგორც გაეროს სპეციალიზებული სააგენტო, უზრუნველყოფს გლობალური საზღვაო ტრანსპორტის უსაფრთხო, დაცულ და ეკოლოგიურად სუფთა ფუნქციონირებას.
მომხსენებელმა დეტალურად ისაუბრა საზღვაო ტრანსპორტის წვლილზე გლობალურ ვაჭრობაში და სექტორის ეკოლოგიურ უპირატესობებზე; ხაზი გაუსვა საზღვაო ტრანსპორტის კავშირს მდგრადი განვითარების თითოეულ მიზანთან (SDGs), დაწყებული სიღარიბის აღმოფხვრით და დასრულებული გლობალური პარტნიორობით მდგრადი განვითარების მიზნების მისაღწევად.
აღსანიშნავია, რომ საზღვაო სექტორი მნიშვნელოვან როლს თამაშობს ისეთი გლობალური გამოწვევების დაძლევაში, როგორიცაა კლიმატის ცვლილება, ოკეანეების დაცვა და მდგრადი ეკონომიკური განვითარება.

On November 8, 2024, George Gabedava, an Associate Professor at BNTU, delivered a public lecture for students and vocational students on the topic "How International Sailing and the Maritime Community Contribute to Sustainable Development."
The lecture explored the United Nations' Sustainable Development Goals (SDGs) and examined how international maritime transport plays a vital role in achieving them. Particular emphasis was given to the International Maritime Organization (IMO), a specialized UN agency responsible for ensuring the safety, security and environmental sustainability of global maritime operations.
Mr. Gabedava elaborated on how maritime transport underpins global trade and highlighted the sector’s environmental advantages. He detailed how maritime transport relates to each of the SDGs, from poverty eradication to fostering global partnerships aimed at achieving these goals.
The presentation underscored the significance of the maritime sector in tackling global challenges, including climate change, protecting ocean ecosystems and promoting sustainable economic growth.