კოტორის VI საერთაშორისო საზღვაო კონფერენცია
გაცნობებთ, რომ 2026 წლის 26–28 ნოემბერს, მონტენეგროში, ქ. კოტორში გაიმართება კოტორის VI საერთაშორისო საზღვაო კონფერენცია – KIMC 2026. დამატებითი ინფორმაცია ხელმისაწვდომია კონფერენციის ოფიციალურ ვებგვერდზე: www.kimc.ucg.ac.me
კონფერენციას ორგანიზებას უწევს და მასპინძლობს მონტენეგროს უნივერსიტეტის კოტორის საზღვაო ფაკულტეტი, თანაორგანიზატორებთან ერთად – ქალაქ კოტორის მუნიციპალიტეტი და კოტორის პორტი.
KIMC 2026 გააერთიანებს მეცნიერებს, მკვლევრებს, საზღვაო ინდუსტრიის წარმომადგენლებსა და პოლიტიკის შემმუშავებლებს, რათა იმსჯელონ საზღვაო მეცნიერებისა და პრაქტიკის თანამედროვე გამოწვევებსა და განვითარების პერსპექტივებზე. კონფერენციის თემატიკა მოიცავს:
• ნავიგაციასა და საზღვაო საინჟინრო ტექნოლოგიებს
• მდგრად საზღვაო ტრანსპორტსა და საზღვაო გარემოს დაცვას
• პორტებისა და ლოგისტიკური სისტემების განვითარებას
• საზღვაო უსაფრთხოებასა და უსაფრთხოების საკითხებს
• თანამედროვე ტექნოლოგიების ინტეგრაციას საზღვაო ოპერაციებსა და განათლებაში.
მონაწილეებს შესაძლებლობა ექნებათ წარმოადგინონ თავიანთი ნაშრომები პირადად კონფერენციაზე, პოსტერის სესიის ფორმატში ან ონლაინ რეჟიმში.
კონფერენციაში მონაწილეობის მსურველებმა აბსტრაქტები უნდა ატვირთონ EasyChair პლატფორმის მეშვეობით შემდეგ ბმულზე: https://easychair.org/conferences/?conf=kimc2026
მიღებული აბსტრაქტები გამოქვეყნდება კონფერენციის აბსტრაქტების კრებულში, ხოლო სურვილის შემთხვევაში სრული ნაშრომების წარდგენა შესაძლებელი იქნება ჟურნალში Journal of Maritime Science (www.jms.ucg.ac.me).
დაინტერესების შემთხვევაში, გთხოვთ დაუკავშირდეთ ბნუ-საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურს: g.gabedava@bnu.edu.ge

VI Kotor International Maritime Conference
We would like to inform you that the VI Kotor International Maritime Conference – KIMC 2026 will be held on 26–28 November 2026 in Kotor, Montenegro. Additional information is available on the conference’s official website: www.kimc.ucg.ac.me.
The conference is organized and hosted by the Faculty of Maritime Studies Kotor, University of Montenegro, in cooperation with the Municipality of Kotor and the Port of Kotor.
KIMC 2026 will bring together scientists, researchers, maritime industry representatives, and policymakers to discuss current challenges and development perspectives in maritime science and practice. The conference topics include:
• Navigation and maritime engineering technologies
• Sustainable maritime transport and marine environmental protection
• Development of ports and logistics systems
• Maritime safety and security issues
• Integration of modern technologies in maritime operations and education.
Participants will have the opportunity to present their papers in person at the conference, in a poster session format or online.
Those interested in participating in the conference are required to submit their abstracts via the EasyChair platform at the following link: https://easychair.org/conferences/?conf=kimc2026
Accepted abstracts will be published in the Conference Abstract Book, and authors may also submit full papers for publication in the Journal of Maritime Science (www.jms.ucg.ac.me).
If you are interested, please contact the International Relations Office of BNU at: g.gabedava@bnu.edu.ge