Next Great IP Game Jam — თამაშების დეველოპერებისთვის
გიზიარებთ საინტერესო ინიციატივას, რომელიც ორგანიზებულია ინტელექტუალური საკუთრების მსოფლიო ორგანიზაციისა (WIPO) და Global Game Jam-ის (GGJ) მიერ.
Next Great IP Game Jam — ვირტუალური ღონისძიება გაიმართება 2025 წლის 9-27 ოქტომბერს და ღიაა 15-35 წლის ასაკის ახალგაზრდა თამაშების დეველოპერებისთვის. მონაწილეებს ეძლევათ შესაძლებლობა შექმნან ფრენჩაიზის პოტენციალის მქონე თამაშები, სადაც ყურადღება გამახვილდება პერსონაჟებზე, ბრენდინგზე და მერჩენდაიზინგზე, ამასთან ისინი ისწავლიან, როგორ დაიცვან და განავითარონ საკუთარი ნამუშევრები ინტელექტუალური საკუთრების (IP) მეშვეობით.
სემინარების და პრაქტიკული სესიების ფარგლებში, მსოფლიო ექსპერტები გაუზიარებენ ცოდნას საავტორო უფლებების, სასაქონლო ნიშნების, პატენტების, დიზაინისა და სავაჭრო საიდუმლოების შესახებ — როგორ იქცეს იდეა მდგრად გლობალურ ფრენჩაიზად.
ინიციატივის მიზანია ახალგაზრდებში ინტელექტუალური საკუთრებისადმი ინტერესის გაღვივება და მათი უნარების გაძლიერება, რათა შეძლონ იდეების ადრეული ეტაპიდანვე დაცვა და მასშტაბირება.
საუკეთესო რეგიონული თამაშები გამოცხადდება 2025 წლის ნოემბერში. გამარჯვებულები მიიღებენ წვდომას ინდუსტრიის ლიდერების მენტორობაზე და ექსკლუზიურ შესაძლებლობებს თავიანთი ნამუშევრების წარმოსაჩენად და პროფესიული ქსელის გასაფართოებლად.

We are pleased to share with you an exciting initiative organized by the World Intellectual Property Organization (WIPO) and Global Game Jam (GGJ).
Next Great IP Game Jam — a virtual event — will take place from October 9–27, 2025, and is open to young game developers aged 15–35. Participants will have the opportunity to create games with franchise potential, focusing on characters, branding and merchandising, while also learning how to protect and develop their creations through intellectual property (IP).
Through seminars and hands-on sessions, world experts will share their knowledge about copyrights, trademarks, patents, design and trade secrets — explaining how an idea can evolve into a sustainable global franchise.
The goal of this initiative is to spark interest in intellectual property among young people and to enhance their skills, enabling them to protect and scale their ideas from the earliest stages.
The best regional games will be announced in November 2025. Winners will gain mentorship from industry leaders and exclusive opportunities to showcase their projects and expand their professional networks.