ბნსუ პროფესიული განათლების საერთაშორისო კვირეულზე „VET Connect 2.0“
2025 წლის 19-21 მაისს ბათუმის ნავიგაციის სასწავლო უნივერსიტეტის პროფესიული განათლებისდეპარტამენტის წარმომადგენლები მონაწილეობდნენ პროფესიული განათლების საერთაშორისოკვირეულში "VET Connect 2.0: International Week of Vocational Partnerships", რომელიც პროფესიული უნარების სააგენტოს მიერ იყო ორგანიზებული.
პროფესიული განათლების საერთაშორისო კვირეულის ფარგლებში, ოფიციალური გახსნის შემდეგ, მონაწილე ქვეყნებმა, მათ შორის საქართველომ, დამსწრე საზოგადოებას თემატური პრეზენტაციებიწარუდგინა. პრეზენტაციები ეფუძნებოდა ქვეყნების გამოცდილებას და ასახავდა პროფესიულიგანათლების განვითარების მნიშვნელოვან მიმართულებებს, მათ შორის პროფესიული განათლებისინტერნაციონალიზაციას, ინოვაციებს, საერთაშორისო თანამშრომლობას და თანამედროვეტექნოლოგიების ინტეგრაციას სასწავლო პროცესში.
კვირეულის პროგრამა ასევე მოიცავდა პანელურ დისკუსიებს, სადაც განხილული იყო პროფესიულიგანათლებისა და სტარტაპების ურთიერთკავშირი, ტექნოლოგიური ინოვაციების როლი დაინოვაციური მეთოდების გამოყენება სწავლების ხარისხის ამაღლების მიზნით.
კვირეულის ფარგლებში ჩატარდა ინტერაქციული ფორმატის სესიები – მონაწილე ქვეყნებისწარმომადგენლებმა გამოფენის ფორმატში წარმოადგინეს თავიანთი კოლეჯების საინფორმაციომასალები და პროექტები. გამოფენის მიმდინარეობისას სტუმრებს შესაძლებლობა მიეცათგაცნობოდნენ სხვადასხვა ქვეყნის პროფესიულ საგანმანათლებლო სივრცეს. ბნსუ-სწარმომადგენლებმა გააკეთეს ვრცელი პრეზენტაცია ბნსუ-ს პროფესიული პროგრამების შესახებ დამონაწილეებს წარუდგინეს უნივერსიტეტის საინფორმაციო-საპრომოუშენო მასალები. პრეზენტაციამგანსაკუთრებული ყურადღება მიიპყრო და დაინტერესება გამოიწვია უცხოელი კოლეგების მხრიდან.
ღონისძიებამ ქართველ და უცხოელ მონაწილეებს საშუალება მისცა გაეზიარებინათ გამოცდილება, გაეცვალათ იდეები და განეხილათ საერთო გამოწვევები, რამაც გამოფენა პროფესიული კავშირებისდამყარების ეფექტურ პლატფორმად აქცია. მან ხელი შეუწყო კოლეჯების ერთმანეთთან სამომავლოთანამშრომლობის შესაძლებლობების განხილვას.
ღონისძიებში ჩართულობა კიდევ ერთხელ ადასტურებს ბნსუ-ს მიერ პროფესიული განათლებისინტერნაციონალიზაციისადმი ღია მიდგომას და მზაობას საერთაშორისო თანამშრომლობისგაღრმავებისთვის.

BNTU at the International Week of Vocational Education
On May 19-21, 2025, representatives from the Department of Vocational Education at Batumi Navigation Teaching University participated in the International Week of Vocational Education "VET Connect 2.0: International Week of Vocational Partnerships", organized by the Skills Agency.
Within the framework of the International Week of Vocational Education, following the official opening, participating countries, including Georgia, presented thematic presentations to the attending audience. The presentations were based on countries' experiences and reflected significant directions in vocational education development, including internationalization of vocational education, innovations, international cooperation, and integration of modern technologies into the educational process.
The week's program also included panel discussions where the relationship between vocational education and startups was discussed, as well as the role of technological innovations and the use of innovative methods to improve the quality of education.
Interactive format sessions were held within the framework of the week - representatives of participating countries presented their colleges' informational materials and projects in an exhibition format. During the exhibition, guests had the opportunity to familiarize themselves with vocational educational spaces from different countries. BNTU representatives gave a comprehensive presentation about BNTU's vocational programs and presented the university's informational and promotional materials to participants. The presentation attracted particular attention and generated interest from foreign colleagues.
The event provided Georgian and foreign participants with the opportunity to share experiences, exchange ideas and discuss common challenges, making the exhibition an effective platform for establishing professional connections. It facilitated colleges' discussions of future collaboration opportunities with each other.
Participation in the event once again confirms BNTU's open approach to the internationalization of vocational education and readiness to deepen international cooperation.