ფორუმი დუალური უმაღლესი განათლების (DHE) დანერგვის რეკომენდაციებზე
2026 წლის 14–15 იანვარს, გაიმართა ფორუმი თემაზე – „რეკომენდაციები საქართველოს უმაღლესსაგანმანათლებლო დაწესებულებებს დუალური უმაღლესი განათლების (DHE) დანერგვის შესახებ“.
ფორუმი ჩატარდა DUGEOR პროექტის ფარგლებში და მიზნად ისახავდა საქართველოში დუალურიუმაღლესი განათლების სამართლებრივი, სტრატეგიული და ინსტიტუციური დანერგვის საკითხებისგანხილვას. ღონისძიებაში მონაწილეობდნენ პროექტის მმართველი კომიტეტის წევრები,საერთაშორისო და ადგილობრივი პარტნიორი უნივერსიტეტების წარმომადგენლები, ასევეგანათლების სფეროს ექსპერტები.
პირველი დღის ფარგლებში გაიმართა გახსნის ცერემონია და მმართველი კომიტეტის შეხვედრები. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო სამუშაო პაკეტს 4 (Work Package 4) – „დუალური უმაღლესიგანათლების დანერგვის სამართლებრივი და სტრატეგიული ჩარჩოს შექმნას“, რომელიც წარადგინაპროფ. დოქტორმა მარიანა მლადენოვმა (UBANS) . გაიმართა აქტიური დისკუსია მონაწილეთაჩართულობით.
მეორე დღეს წარმოდგენილი იყო თემები: დუალური უმაღლესი განათლების შესავალი (DI. Hagen H. Hochrinner, FHJ); რეკომენდაციები უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებებისთვის DHE-ისდანერგვის შესახებ (Ursula Göz, DHBW); უმაღლესი განათლების შესახებ კანონში ცვლილებები(MoESG); აკრედიტაციის კრიტერიუმებში ცვლილებები (NCEQE) .
შეხვედრას ესწრებოდა ბათუმის ნავიგაციის უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობებისსამსახურის ხელმძღვანელი, პროფესორი გიორგი გაბედავა, რომელმაც მონაწილეობა მიიღოსამუშაო შეხვედრებსა და დისკუსიებში. ფორუმში ჩართულობამ კიდევ ერთხელ დაადასტურა ბნუ-საქტიური პოზიცია დუალური განათლების განვითარების, საერთაშორისო გამოცდილებისგაზიარებისა და ეროვნული რეგულაციური ჩარჩოს სრულყოფის პროცესში.

Forum on Recommendations for the Implementation of Dual Higher Education (DHE)
On 14–15 January 2026, a forum was held on the topic: “Recommendations to Higher Education Institutions in Georgia on the Implementation of Dual Higher Education (DHE).”
The forum was organized within the framework of the DUGEOR project and aimed to discuss the legal, strategic, and institutional aspects of implementing Dual Higher Education in Georgia. The event brought together members of the project Steering Committee, representatives of international and local partner universities, as well as experts in the field of education.
On the first day, the opening ceremony and Steering Committee meetings took place. Particular attention was devoted to Work Package 4 – *“Creation of the Legal and Strategic Framework for the Implementation of Dual Higher Education,”* presented by Prof. Dr. Marijana Mladenov (UBANS). An active discussion followed with the engagement of all participants.
On the second day, the following topics were presented: Introduction to Dual Higher Education (DI. Hagen H. Hochrinner, FHJ); Recommendations to Higher Education Institutions on how to implement DHE (Ursula Göz, DHBW); Amendments to the Law on Higher Education (MoESG); and Amendments to the Accreditation Criteria (NCEQE).
The meeting was attended by Professor George Gabedava, Head of the International Relations Office of Batumi Navigation University, who actively participated in the working sessions and discussions. Participation in the forum once again confirmed BNU’s strong commitment to the development of dual education, the exchange of international experience, and the enhancement of the national regulatory framework.