IAMU-ს 24-ე გენერალური ასამბლეა
2024 წლის 9-12 ოქტომბერს, ბნსუ-ს საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის ხელმძღვანელი, ასოცირებული პროფესორი გიორგი გაბედავა, რექტორის თანაშემწე - ლევან გვარიშვილი და რექტორის აპარატის სპეციალისტი - ემზარ გვარიშვილი, მონაწილეობდნენ საზღვაო უნივერსიტეტების საერთაშორისო ასოციაციის (IAMU) 24-ე ყოველწლიურ გენერალურ ასამბლეაში.
წელს ასამბლეას მასაჩუსეტსის საზღვაო აკადემიამ აშშ-ში, ქალაქ ბოსტონში უმასპინძლა.
ასამბლეის ფარგლებში, გაიმართა საერთაშორისო სამეცნიერო კონფერენცია “Protecting Our Mariners – Promoting Our Industry – Providing for the Future”, ასევე, პლენარული სესია და რექტორთა ფორუმი.
ღონისძიებას მსოფლიოს 75 წამყვანი საზღვაო საგანმანათლებლო დაწესებულების წარმომადგენელი 300 დელეგატი ესწრებოდა.

24th Annual General Assembly of IAMU
From October 9-12, 2024, the Head of the International Relations Service at BNTU, Associate Professor George Gabedava, along with the Rector's Assistant, Levan Gvarishvili and Rector's Office Specialist, Emzar Gvarishvili, participated in the 24th Annual General Assembly of the International Association of Maritime Universities (IAMU).
This year's assembly was hosted by the Massachusetts Maritime Academy in Boston, USA.
The event included an international scientific conference on "Protecting Our Mariners - Promoting Our Industry - Providing for the Future," along with a plenary session and a Rectors' Forum.
The assembly brought together 300 delegates from 75 leading maritime educational institutions worldwide.