შპს 'საგიტარიუსი' - მეზღვაურთა სამედიცინო ცენტრი
შპს ,,საგიტარიუსი“ - მეზღვაურთა სამედიცინო ცენტრი არის ,,ბათუმის ნავიგაციის უნივერსიტეტის“ (ბნუ) პარტნიორი დაწესებულება,  სადაც სასწავლო უნივერსიტეტის აბიტურიენტები, სტუდენტები, პროფესიული სტუდენტები და კურსდამთავრებულები გადიან სამედიცინო შემოწმებებს.
მსოფლიოს მეზღვაურები ვალდებულნი არიან გაიარონ პერიოდული სამედიცინო შემოწმებები, რათა დადგინდეს მათი ვარგისიანობა ზღვაში პროფესიული მუშაობისთვის.  საერთაშორისო საზღვაო ორგანიზაციის (IMO) მოთხოვნით,  მეზღვაურთა,  საზღვაო დარგში მომუშავე პირთა და სტუდენტთა ჯამრთელობა უნდა შეესაბამებოდეს დაწესებულ სტანდარტებს, რომლებიც გარკვეული კრიტერიუმებით ისაზღვრება სპეციალურ, აღიარებულ სამედიცინო დაწესებულებებში.
სწორედ ამიტომ, საზღვაო სასწავლო საგანმანათლებლო დაწესებულებების აბიტურიენტები ვალდებულნი არიან გაიარონ სამედიცინო შემოწმება ზემოაღნიშნულ სამედიცინო დაწესებულებებში (აიღონ სამედიცინო დასკვნა ფ#100 სახით და მიაწოდონ სასწავლო დაწესებულებას), რათა შემდგომში არ მოხდეს მათი პროფესიული მოღვაწეობის შეფერხება.  კურსდამთავრებულები და მეზღვაურები  ვალდებულნი არიან გაიარონ პერიოდული, წინასაზღვაო სამედიცინო შემოწმება და მიაწოდონ სასწავლო დაწესებულებას, შემდგომში კი – დამსაქმებელს, სამედიცინო სერტიფიკატი პროფესიულ ვარგისიანობაზე.
მეზღვაურთა სამედიცინო ცენტრ „საგიტარიუსში“ ტარდება აბიტურიენთა, სტუდენტთა და მეზღვაურთა სამედიცინო შემოწმებები, გაიცემა ცნობები და  სამედიცინო სერტიფიკატები პროფესიულ ვარგისიანობაზე.
სერტიფიცირება ცენტრში ტარდება ეროვნული, IMO, ILO და WHO საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად.
ცენტრი 2010 წლიდან აღიარებულია საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოს მიერ; არის ISO 9001:2015 და Regulation 1.2 of the MLC 2006 სერტიფიკატის მფლობელი; 2015 წელს  ნაციონალური ბიზნეს–რეიტინგების საერთაშორისო კავშირის მიერ მიენიჭა საპატიო წოდება „დარგის ლიდერი“.
ქართველ მეზღვაურთა ჯამრთელობა სამედიცინო ცენტრ საგიტარიუსის ერთერთი მთავარი პრიორიტეტული მიმართულებაა. აქ  ყურადღებით ექცევიან თითეულ აბიტურიენტს, სტუდენტს და მეზღვაურს, მათ პრობლემებს და მოთხოვნებს. ცენტრის ექიმები მაღალკვალიფიციური, გამოცდილი პროფესიონალებია, რომლებიც უწევენ მეზღვაურებს კონსულტაციას, სამედიცინო დახმარებას და ასისტირებას ზღვაში და ხმელეთზე.

Seafarers Medical Center
Seafarers worldwide are required to undergo periodic medical examinations to determine their fitness for professional work at sea. According to the requirements of the International Maritime Organization (IMO), the health of seafarers, maritime professionals and students must comply with established standards, defined by specific criteria and assessed in specialized, accredited medical institutions.
Therefore, applicants to maritime educational institutions are obliged to undergo medical examinations at the aforementioned medical centers (obtain a medical certificate in Form #100 and submit it to the educational institution) to avoid any disruption in their future professional activities.
Graduates and seafarers are required to undergo periodic pre-sea medical examinations and provide the educational institution—and subsequently their employer—with a medical certificate confirming their professional fitness.
At the Seafarers’ Medical Center “Sagittarius,” medical examinations are conducted for applicants, students and seafarers. The center issues medical reports and certificates of professional fitness. Certification is carried out in accordance with national standards, as well as international standards set by the IMO, International Labour Organization (ILO) and World Health Organization (WHO).
Since 2010, the center has been recognized by the Maritime Transport Agency of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia. It holds ISO 9001:2015 certification and complies with Regulation 1.2 of the Maritime Labour Convention (MLC 2006). In 2015, it was awarded the honorary title of “Industry Leader” by the International Union of National Business Ratings.
The health of Georgian seafarers is one of the main priorities of the Sagittarius Medical Center. The center pays special attention to each applicant, student, and seafarer, addressing their individual needs and concerns. Its doctors are highly qualified and experienced professionals who provide consultations, medical care, and assistance to seafarers both at sea and on land.