2026 წლის მიზნობრივი სამეცნიერო-კვლევითი პროექტების შიდასაუნივერსიტეტო საგრანტო კონკურსი
ბათუმის ნავიგაციის უნივერსიტეტი აცხადებს 2026 წლის მიზნობრივი სამეცნიერო-კვლევითი პროექტების შიდასაუნივერსიტეტო საგრანტო კონკურსს.
მიზანი: ბნუ-ს სამეცნიერო პოტენციალის განვითარების, ახალი ცოდნის შექმნის, სამეცნიერო-პრაქტიკული ღირებულების მქონე შედეგების მიღებისა და კვლევის შედეგების საგანმანათლებლო პროცესში ინტეგრირების ხელშეწყობა.
პრიორიტეტული მიმართულებები: 2026 წლის მიზნობრივი სამეცნიერო-კვლევითი პროექტების შიდასაუნივერსიტეტო საგრანტო კონკურსის (შემდგომში - კონკურსი) პრიორიტეტულ მიმართულებებად განისაზღვროს: საზღვაო ტრანსპორტის უსაფრთხოება; სანავიგაციო და გემის ტექნიკური უსაფრთხო ოპერირება; ლოგისტიკა და სატრანსპორტო ოპერაციების მართვა. კონკურსის ფარგლებში უპირატესობა მიენიჭოს პროექტებს, რომლებიც ორიენტირებულია: ახალი ცოდნის შექმნაზე; სამეცნიერო-პრაქტიკული ღირებულების მქონე შედეგების მიღებაზე; კვლევის შედეგების საგანმანათლებლო პროცესში ინტეგრირებაზე.
ბიუჯეტი: 2026 წლის მიზნობრივი სამეცნიერო-კვლევითი პროექტების შიდასაუნივერსიტეტო საგრანტო კონკურსის საერთო ბიუჯეტი განისაზღვროს 20 000 (ოცი ათასი) ლარით.
პროექტის სასიცოცხლო ციკლი: გამარჯვებული პროექტის განხორციელების ვადად განისაზღვროს: 2026 წლის 13 ივლისიდან 2027 წლის 13 ივლისამდე.
კონკურსის ჩატარების ვადები: განისაზღვროს კონკურსის ჩატარების ვადები შემდეგნაირად:
ა) კონკურსის გამოცხადება – 17.06.2026;
ბ) საკონკურსო განაცხადების მიღების დაწყება –18.06.2026;
გ) საკონკურსო განაცხადების მიღების დასრულება – 30.06.2026;
დ) საკონკურსო კომისიის მუშაობა – 01.07.2026 – 07.07.2026;
ე) კონკურსის წინასწარი შედეგების გამოცხადება – 08.07.2026;
ვ) კონკურსის შედეგების გასაჩივრების ვადა – 09.07.2026 – 10.07.2026;
ზ) კონკურსის საბოლოო შედეგების გამოცხადება – 13.07.2026.
წარმოსადგენი დოკუმენტების ნუსხა: დამტკიცდეს კონკურსზე წარსადგენი დოკუმენტების ნუსხა:
- განცხადება საკონკურსო კომისიის თავმჯდომარის სახელზე;
- საკონკურსო პროექტის/ნაშრომის/ღონისძიების პასპორტი (აღწერილობა);
- საკონკურსო პროექტის/ნაშრომის/ღონისძიების ხარჯთაღრიცხვა;
- საკონკურსო პროექტში მონაწილე პირთა CV-ები (ბნუ-ში მოქმედი ფორმით);
- სტუდენტის ან მაგისტრანტის მონაწილეობის შემთხვევაში – ცნობა სტუდენტის სტატუსის, სწავლების სემესტრისა და აკადემიური მოსწრების შესახებ.
კონკურსის შედეგად დაფინანსდეს 1 (ერთი) პროექტი.
საკონკურსო პროექტის ხელმძღვანელი შეიძლება იყოს მხოლოდ ბნუ-სთან აფილირებული დოქტორის ან მასთან გათანაბრებული აკადემიური ხარისხის მქონე პირი.
საკონკურსო პროექტში შეიძლება მონაწილეობდნენ:
- ბნუ-ს აკადემიური, მოწვეული და ადმინისტრაციული პერსონალი;
- ბნუ-ს სტუდენტები და მაგისტრანტები;
- პარტნიორი უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებებისა და კვლევითი ორგანიზაციების წარმომადგენლები;
- ადგილობრივი და უცხოელი ექსპერტები.
საკონკურსო პროექტში სავალდებულოა არანაკლებ ორი სტუდენტის ან მაგისტრანტის მონაწილეობა, ხოლო გარე ექსპერტების რაოდენობა არ უნდა აღემატებოდეს პროექტის გუნდის საერთო შემადგენლობის 20%-ს.
საკონკურსო განაცხადების მიღება განხორციელდეს ელექტრონული და მატერიალური ფორმით, ელ-ფოსტაზე: info@bnu.edu.ge და ბნუ-ს კანცელარიაში, ბნუ-ში დადგენილი ფორმების შესაბამისად.

Batumi Navigation University Announces the 2026 Internal Grant Competition for Targeted Scientific Research Projects.
Objective: To promote the development of BNU’s scientific potential, the creation of new knowledge, the achievement of results with scientific and practical value, and the integration of research outcomes into the educational process.
Priority Areas: The priority areas of the 2026 Internal Grant Competition for Targeted Scientific Research Projects (hereinafter – the Competition) are defined as follows: Maritime Transport Safety; Safe Navigation and Technical Operation of Ships; Logistics and Transport Operations Management.
Within the framework of the Competition, preference will be given to projects focused on:
• Creating new knowledge;
• Achieving results with scientific and practical value;
• Integrating research outcomes into the educational process.
Budget: The total budget of the 2026 Internal Grant Competition for Targeted Scientific Research Projects is determined at GEL 20,000 (twenty thousand).
Project Life Cycle: The implementation period of the winning project shall be from 13 July 2026 to 13 July 2027.
Competition Timeline: The Competition shall be conducted according to the following schedule:
a) Announcement of the Competition – 17.06.2026;
b) Opening of the Application Submission Period – 18.06.2026;
c) Deadline for Submission of Applications – 30.06.2026;
d) Work of the Competition Commission – 01.07.2026 – 07.07.2026;
e) Announcement of Preliminary Results – 08.07.2026;
f) Appeal Period for the Competition Results – 09.07.2026 – 10.07.2026;
g) Announcement of Final Results – 13.07.2026.
List of Required Documents
The following documents shall be submitted for participation in the Competition:
• Application addressed to the Chairperson of the Competition Commission;
•
• Budget Estimate of the Competition Project/Paper/Event;
• CVs of all participants involved in the Competition Project (in the format established by BNU);
• In the case of participation by a student or master’s student – a certificate confirming student status, semester of study, and academic performance.
As a result of the Competition, 1 (one) project shall be funded.
The Principal Investigator (Project Leader) of the Competition Project may only be a person affiliated with BNU who holds a doctoral degree or an equivalent academic qualification.
The following may participate in the Competition Project:
• Academic, invited, and administrative staff of BNU;
• BNU students and master’s students;
• Representatives of partner higher education institutions and research organizations;
• Local and international experts.
Participation of at least two students or master’s students in the Competition Project is mandatory, while the number of external experts shall not exceed 20% of the total project team composition.
Applications shall be submitted in both electronic and hard-copy formats to the following email address: info@bnu.edu.ge and to the BNU Chancellery, in accordance with the forms established by BNU.