2021 წლის პროფესიული განათლების ეროვნული ჯილდო
ბათუმის ნავიგაციის სასწავლო უნივერსიტეტის პროფესიული საგანმანთლებლო პროგრამა ,,გემბანის რიგითი მეზღვაური“ 2021 წლის პროფესიული განათლების ეროვნული ჯილდოს მფლობელი გახდა. პროგრამამ წლის პროფესიული საგანმანთლებლო პროგრამის ნომინაციაში გაიმარჯვა.
დაჯილდოვების ცერემონიალს ბნსუ-დან ესწრებოდნენ ბათუმის ნავიგაციის სასწავლო უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი - კანცლერი ლალი ხვედელიძე და პროფესიული განათლების დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე მზევინარ ძირკვაძე.
2021 წლის პროფესიული განათლების ეროვნული ჯილდოს გამარჯვებულები მიმდინარე წლის 19 ნოემბერს  გამოვლინდნენ.
პროფესიული განათლების ეროვნული ჯილდოს 2021 წლის გამარჯვებულები ხუთ საკონკურსო კატეგორიაში გამოვლინდნენ:
-         წლის პროფესიული განათლების სტუდენტი;
-         წლის პროფესიული განათლების მასწავლებელი;
-         წლის პროფესიული საგანმანთლებლო პროგრამა;
-         წლის პროფესიული მომზადების/გადამზადების პროგრამა;
-         წლის პროფესიული განათლების ბიზნეს პარტნიორი.
„პროფესიული განათლების ეროვნული ჯილდოს“ ყოველწლიური კონკურსი წელს მეოთხედ ჩატარდა ათასწლეულის ფონდის ორგანიზებით.
კონკურსის მიზანია პროფესიული განათლების, როგორც ქვეყნის ეკონომიკის გაძლიერების მნიშვნელოვანი კომპონენტის, განვითარება და პოპულარიზაცია. ჯილდოს გენერალური სპონსორია გუდავაძე-პატარკაციშვილის ფონდი. ბოლო ორი წელია, კონკურსზე სპეციალურ პრიზს აწესებს ისრაელის საელჩო საქართველოში. კონკურსის მხარდამჭერია აშშ-ის საელჩო და საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტრო.
გალა დაჯილდოების ცერემონიალს დაესწრნენ აღმასრულებელი და საკანონმდებლო ხელისუფლების წარმომადგენლები, ამერიკისა და ისრაელის საელჩოების, დიპლომატიური კორპუსის, ათასწლეულის ფონდის ხელმძღვანელები, საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციების, პროფესიული განათლების სფეროს და ინდუსტრიის წარმომადგენლები.

National Award For Vocational Education 2021
The Vocational Education Program "Ship Deck Operation – Deck Rating“ of the Batumi Navigation Teaching University became the winner of the National Award for Vocational Education2021. The program won the nomination for Vocational Education Program of the Year.
The award ceremony was attended by BNTU Head of the Administration - Chancellor Lali Khvedelidze and Deputy Head of the Department of Vocational Education Mzevinar Dzirkvadze.
The winners of the National Award for Vocational Education 2021were announced on November 19 this year.
The winners of the National Vocational Education Award 2021 were revealed in five competition categories:
- Vocational Education Student of the Year;
- Vocational Education Teacher of the Year;
- Vocational education program of the year;
- Vocational training / retraining program for the year;
- Vocational Education Business Partner.
The annual competition for the National Award for Vocational Education was organized for the fourth time this year by the Millennium Foundation.
The aim of the competition is to develop and popularize vocational education as an important component of strengthening the country's economy. The general sponsor of the award is Gudavadze-Patarkatsishvili Foundation. For the last two years, the Israeli Embassy in Georgia has been awarding a special prize at the competition. The competition is supported by the US Embassy and the Ministry of Education and Science of Georgia.
The gala award ceremony was attended by representatives of the executive and legislative branches of government, the US and Israeli embassies, the diplomatic corps, the Millennium Foundation, international donor organizations, the field of vocational education and industry.