8 ივნისი მსოფლიო ოკეანის დღე 8.06.2020
"Innovation for a Sustainable Ocean / ინოვაცია მდგრადი ოკეანისთვის"- ეს მიმდინარე წლის ამ დღის სლოგანია.
პირველად მსოფლიო ოკეანის დღის კონცეფცია 1992 წელს კანადის მთავრობამ წარადგინა რიო დეჟანეიროს “დედამიწის ყოველწლიურ სამიტზე”. 2009 წლიდან კი გაერთიანებული ერების ორგანიზაციის ინიციატივით ოკეანის დღე ოფიციალურად ყოველ 8 ივნისს აღინიშნება.
ოკეანეები დედამიწის ზედაპირის ⅔ ფარავს და ის დედამიწაზე სიცოცხლის არსებობის განმაპირობებელი უმნიშვნელოვანესი ფაქტორია.ოკეანეებს დიდი მნიშვნელობა აქვთ ნახშირორჟანგის შთანთქმასა და დიდი რაოდენობით ჟანგბადის გამოყოფაში, რითაც მნიშვნელოვან როლს ასრულებენ კლიმატის ცვლილების შერბილების პროცესში.
ადამიანები საკუთარი საქმიანობით ნეგატიურ გავლენას ახდენენ ოკეანეების მდგომარეობაზე. ყოველწლიურად დიდი რაოდენობით პლასტმასის ნარჩენს სწორედ ოკეანეში განათავსებენ, რაც პლასტმასის მოტივტივე კუნძულებს ქმნის და დიდ ზიანს აყენებს ოკეანის ბიომრავალფეროვნებას.
აღსანიშნავია ასევე ოკეანეებში სხვადასხვა ქიმიური ნივთიერების კონცენტრაციის ზრდა, რაც რიგ შემთხვევაში, ოკეანეების მჟავიანობის მატებას იწვევს.
ამ დღის მიზანი საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებაა. მსოფლიოს სხვადასხვა წერტილში ეწყობა გამოფენები, დისკუსიები და შემეცნებითი ტურები ოკეანის და მისი ეკოსისტემების პრობლემების გასაცნობად.

June 8 - World Ocean Day 8.06.2020
The Canadian government first introduced the concept of World Ocean Day in 1992 to Rio de Janeiro's "Annual Earth Summit". Since 2009, at the initiative of the United Nations, Ocean Day has been officially celebrated every June 8.
The oceans cover two-thirds of the earth's surface, and it is the most important factor in the existence of life on earth.Oceans are of great importance in the absorption of carbon dioxide and the release of large amounts of oxygen, thus playing an important role in mitigating climate change.
Humans have a negative effect on the state of the oceans through their activities. Every year, a large amount of plastic waste is placed in the ocean, creating a plastic-floating islands and causing great damage to the biodiversity of the ocean.
Also noteworthy is the increase in the concentration of various chemicals in the oceans, which in some cases leads to an increase in the acidity of the oceans.
The purpose of this day is to raise public awareness.Exhibitions, discussions and cognitive tours are organized in different parts of the world to get acquainted with the problems of the ocean and its ecosystems.