ბნუ-ს წარმომადგენელი BSAMI-ის სამუშაო შეხვედრაზე
2026 წლის 19 მაისს, ბნუ-ს საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის ხელმძღვანელი, პროფესორი გიორგი გაბედავა დაესწრო შავი ზღვის საზღვაო უნივერსიტეტების ასოციაციის (BSAMI) აღმასრულებელი საბჭოს შეხვედრას, რომელიც გაიმართა ნიკოლა ვაფცაროვის საზღვაო აკადემიაში, ვარნაში, ბულგარეთი.
შეხვედრის ფარგლებში განხილულ იქნა BSAMI-ის თანამშრომლობის შეთანხმება, სადოქტორო განათლების განვითარების ჩარჩო, აკადემიური თანამშრომლობის მიმართულებები, ერთობლივი ინიციატივები და სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივები.
ღონისძიების პროგრამა ასევე მოიცავდა წევრი ინსტიტუციების პრეზენტაციებსა და დისკუსიებს საზღვაო განათლებისა და საერთაშორისო აკადემიური თანამშრომლობის გაძლიერების საკითხებზე. პროფესორმა გიორგი გაბედავამ წარადგინა პრეზენტაცია ბნუ-ს მიმდინარე საერთაშორისო, აკადემიური და ინსტიტუციური აქტივობების შესახებ. პრეზენტაციის ფარგლებში ყურადღება გამახვილდა უნივერსიტეტის საერთაშორისო თანამშრომლობებზე, სტუდენტურ და აკადემიურ მობილობებზე, პროფესიული და უმაღლესი განათლების მიმართულებით განხორციელებულ პროექტებზე, ასევე საზღვაო განათლებაში თანამედროვე მიდგომებისა და ტექნოლოგიების ინტეგრაციაზე.
ბნუ აგრძელებს საერთაშორისო საზღვაო საგანმანათლებლო ქსელებში აქტიურ ჩართულობას და პარტნიორ უნივერსიტეტებთან თანამშრომლობის გაღრმავებას.

BNU's Representative at BSAMI Working Meeting
On May 19, 2026, Professor George Gabedava, Head of the International Relations Service at BNU, attended the Executive Board Meeting of the Black Sea Association of Maritime Universities (BSAMI). The meeting was hosted by the Nikola Vaptsarov Naval Academy in Varna, Bulgaria.
The session focused on the BSAMI cooperation agreement, the developmental framework for doctoral education, directions for academic partnership, joint initiatives and prospects for future collaboration.
The event program also featured institutional presentations and discussions on strengthening maritime education and international academic cooperation. Professor George Gabedava delivered a presentation highlighting BNU’s ongoing international, academic and institutional activities. The presentation emphasized the university's global partnerships, student and staff mobility, projects in professional and higher education and the integration of modern approaches and technologies into maritime training.