ბნუ-ს წარმომადგენლები საქართველოს ეროვნული დღის ღონისძიებაზე
2026 წლის 15 მაისს, საქართველოს ეროვნული დღის ფარგლებში, გაიმართა ღონისძიება თემაზე - „საქართველოს როლი შავი ზღვის დაბინძურების პრევენციაში“.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ ბნუ-ს რექტორის მოადგილე აკადემიური მიმართულებით, ასოცირებული პროფესორი ელიდა ხვედელიძე და საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის ხელმძღვანელი, პროფესორი გიორგი გაბედავა.
შეხვედრის ფარგლებში განხილულ იქნა შავი ზღვის რეგიონში საზღვაო დაბინძურების პრევენციის მიმართულებით მიმდინარე პოლიტიკა, საერთაშორისო ინიციატივები, სახელმწიფოს როლი გარემოს დაცვის პროცესში და ციფრული ტრანსფორმაციის მნიშვნელობა საზღვაო სექტორში.
ღონისძიება ასევე მნიშვნელოვანი პლატფორმა იყო საზღვაო, სამთავრობო, კერძო და აკადემიური სექტორის წარმომადგენლებს შორის გამოცდილების გაზიარებისა და პროფესიული ნეთვორქინგისთვის.
ბნუ აგრძელებს საერთაშორისო და ეროვნული მნიშვნელობის ღონისძიებებში აქტიურ ჩართულობას, რაც ხელს უწყობს უნივერსიტეტის აკადემიური და პროფესიული თანამშრომლობის გაძლიერებას საზღვაო და გარემოსდაცვით სფეროებში.

On May 15, 2026, within the framework of Georgia’s National Day, an event was held on the topic: “Georgia’s Role in the Prevention of Black Sea Pollution.”
The event was attended by BNU Deputy Rector for Academic Affairs, Associate Professor Elida Khvedelidze and Head of the International Relations Service, Professor George Gabedava.
During the meeting, participants discussed ongoing policies and international initiatives aimed at preventing marine pollution in the Black Sea region, the role of the state in environmental protection processes and the importance of digital transformation in the maritime sector.
The event also served as an important platform for experience sharing and professional networking among representatives of the maritime, governmental, private and academic sectors.
BNU continues its active involvement in events of both international and national significance, contributing to the strengthening of the university’s academic and professional cooperation in the maritime and environmental fields.