IMLA-ს 30-ე საერთაშორისო კონფერენცია
2025 წლის 24-27 სექტემბერს, საზღვაო ლექტორების საერთაშორისო ასოციაციის რიგით 30-ე საერთაშორისო კონფერენცია (IMLA30) გაიმართა, რომელიც მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნის საზღვაო სფეროს პროფესიონალებს, მკვლევრებსა და აკადემიურ წრეს აერთიანებს.
კონფერენციას ბნუ-ს პროფესორი და საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის ხელმძღვანელი, გიორგი გაბედავა ესწრებოდა, რომელმაც წარადგინა მოხსენება თემაზე – „ავტონომიური გემების გავლენა გლობალურ საზღვაო ლოგისტიკურ ქსელებზე“, სადაც გაამახვილა ყურადღება გადაზიდვების ინდუსტრიაში ავტომატიზაციის გამოწვევებსა და შესაძლებლობებზე.
გიორგი გაბედავა ასევე უძღვებოდა სესიას თემაზე „საზღვაო მენეჯმენტი და ლოგისტიკა" (Maritime Management & Logistics). აღნიშნულ სესიაზე, მეცნიერებმა თურქეთიდან, უკრაინიდან და ხორვატიიდან წარმოადგინეს  კვლევები საზღვაო პორტების ურბანულ პოლიტიკასთან კავშირზე, საზღვაო გადაზიდვებში ნაღდი ფულის მართვაზე, ადრიატიკის ქვეყნების სავაჭრო ფლოტების შედარებით ანალიზზე, ლოგისტიკური პროცესების სწავლებისას CMMS სისტემის გამოყენებასა და ნაოსნობის ტურიზმის ეკონომიკურ შედეგებზე.
საზღვაო ლექტორების საერთაშორისო ასოციაცია (IMLA) წარმოადგენს წამყვან გლობალურ პლატფორმას საზღვაო განათლებისა და კვლევის განვითარებისთვის. IMLA-ს ყოველწლიური საერთაშორისო კონფერენცია განსაკუთრებული მნიშვნელობის ღონისძიებაა, რომელიც ხელს უწყობს გამოცდილების გაზიარებას, აკადემიური თანამშრომლობის გაღრმავებასა და საზღვაო განათლების ხარისხის გაუმჯობესებას მსოფლიოს მასშტაბით.

30th International Conference of IMLA
From 24 to 27 September 2025, the 30th International Conference of the International Maritime Lecturers Association (IMLA30) was held, bringing together maritime professionals, researchers and academics from around the world.
The conference was attended by Professor George Gabedava, Head of the International Relations Service at BNU, who presented a paper on “The Impact of Autonomous Vessels on Global Maritime Logistics Networks”, highlighting the challenges and opportunities that automation brings to the shipping industry.
Professor Gabedava also chaired the session “Maritime Management & Logistics.” During the session, researchers from Turkey, Ukraine and Croatia presented studies on topics such as the link between maritime ports and urban politics, cash flow management in shipping, comparative analysis of merchant fleets in Adriatic countries, the use of CMMS in teaching logistics processes and the economic impacts of nautical tourism.
The International Maritime Lecturers Association (IMLA) is a leading global platform for the development of maritime education and research. Its annual international conference is a highly significant event, fostering knowledge exchange, academic collaboration, and the advancement of maritime education worldwide.