მეზღვაურის დღე 2017 - საერთაშორისო კონფერენცია ბნსუ-ში
2017 წლის 24 ივნისს, ბათუმის ნავიგაციის სასწავლო უნივერსიტეტში გაიხსნა მეზღვაურის საერთაშორისო დღისადმი მიძღვნილი მესამე საერთაშორისო სამეცნიერო-პრაქტიკული კონფერენცია ,,თანამედროვე საზღვაო ტექნოლოგიები, სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების პრობლემები და მათი გადაჭრის გზები“. კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღეს ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, ბათუმის ხელოვნების უნივერსიტეტის, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის,  ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილსის სახელმწიფო უნივერსიტეტის, სასწავლო-საწვრთნელ ცენტრ ,,ანრის“, ასევე, კიევის ტარას შევჩენკოს სახელობის ეროვნული უნივერსიტეტის, ვადიმ ჰელტმანის სახელობის კიევის ეროვნული ეკონომიკური უნივერსიტეტის, ცენტრალური უკრაინის ტექნოლოგიური უნივერსიტეტის, ნიკოლაევის ადმირალ მაკაროვის სახელობის გემთმშნებლობის ეროვნული უნივერსიტეტის, ჩერნიგოვის ეროვნული ტექნოლოგიური უნივერსიტეტის, აზერბაიჯანის სახელმწიფო საზღვაო აკადემიის პროფესორებმა და ლექტორ-მასწავლებლებმა. კონფერენცია საზეიმოდ გახსნეს ბათუმის ნავიგაციის სასწავლო უნივერსიტეტის რექტორმა, პროფესორმა პარმენ ხვედელიძემ და საქართველოს საზღვაო ტრანსპორტის საგენტოს დირექტორმა, ბატონმა მამუკა ახალაძემ. კონფერენციის მონაწილეებს მისასალმებელი სიტყვით მიმართეს აჭარის განათლების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილემ, ბატონმა მირიან ქათამაძემ, ბათუმის ხელოვნების სასწავლო უნივერსიტეტის რექტორმა, ბატონმა ერმილე მესხიამ, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელმწიფო უნივერსიტეტის რექტორის მოადგილემ, ქალბატონმა ნათია წიკლაშვილმა.
კონფერენციაზე განხილულ იქნა საზღვაო დარგის სოციალურ-ეკონომიკური განვითარების აქტუალური პრობლემები, მათი გადაჭრის სავარაუდო გზები, ასევე,  განათლების ეკონომიკის თანამედროვე საკითხები. კონფერენციის მონაწილეების განსაკუთრებული ინტერესი გამოიწვია ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ეკონომიკისა და ბიზნესის ფაკულტეტის პროფესორის, ქალბატონი ელენე ხარაბაძის, ბნსუ-ს პროფესორის, ბატონი თენგიზ აფხაზავას, კიევის ტარას შევჩენკოს სახელობის ეროვნული უნივერსიტეტის მეწარმეობის ეკონომიკის კათედრის გამგის, ეკონომიკურ მეცნიერბათა დოქტორის, პროფესორ ელენა გრიშნიოვას, ვადიმ ჰელტმანის სახელობის კიევის ეროვნული ეკონომიკური უნივერსიტეტის ეკონომიკის ინსტიტუტის დირექტორის, ეკონომიკურ მეცნიერებათა დოქტორის, პროფესორს ირინა კალენიუკის, ამავე უნივერსიტეტის საერთასორისო მენეჯმენტის კათედრის გამგის, პროფესორ ევგენი პანჩენკოს ვრცელმა და ფუნდამუნტურმა მოხსენებებმა.
კონფერენცია ძალზე ნაყოფიერად წარიმართა. მისი მასალების სრულყოფილად ნახვა შესაძლებელია ჟურნალის ,,ეკონომიკური ინოვაციების და მართვა“ მორიგ ნომერში.

Day of the Seafarers 2017 – International Conference in BNTU
On June 24, 2017 3rd International Research-to-Practice Conference, dedicated to the International Day of Seafarers - Current marine technologies, social and economic development problems and ways of their solution was opened. Professors and lecturers from Batumi Shota Rustaveli State University, Batumi Art Teaching University, Georgian Technical University, Tbilisi Ivane Javakhishvili State University, Teaching and Training Center -Anri, as well as Kyiv Taras Shevchenko National University, Kyiv Vadym Hetman National Economic University, Technological University of Central Ukraine, Nikolayev Admiral Makarov National University of Shipbuilding, Chernigov National Technological University, Azerbaijan State Marine Academy participated in the conference. Mr. Parmen Khvedelidze, Professor, Batumi Navigation Teaching University Rector and Mr. Mamuka Akhaladze, the Director of Marine Transport Agency of Georgia inaugurated the Conference. Mr. Mirian Katamadze, Deputy Minister of Education, Culture and Sports of Ajara, Mr. Ermile Meskhia, Rector of Batumi Art Teaching University, Mrs. Natia Tsiklashvili, Deputy Rector of Batumi Shota Rustaveli State University made opening speech.
Topical problems of social and economic development of marine field, possible ways of their solution, as well we current issues of education economics were addressed at the Conference. Comprehensive and fundamental reports of Mrs. Elene Kharabadze, professor of the faculty of economic and business of Tbilisi Ivane Javakhishvili State University, Mr. Tengiz Aphkhazava, BNTU professor, Mrs. Elena Grishnyova, professor, Dr.sc.oec, the Head of Department of Entrepreneurship Economics of Kyiv Taras Shevchenko National University, Mrs. Irina Kalenyuk, professor, Dr.sc.oec, Drector of yiv Vadym Hetman National Economic University, Mr. Eugenie Panchenko, Head of International Management Department of the same university caused special interest among the participants of the Conference.
The conference was very productive. You can see full conference materials in the next issue of the magazine – Economic Innovations and Management.