პირველკურსელთა საყურადღებოდ!
აბიტურიენტთა რეგისტრაცია, რომლებიც 2026 წლის ერთიანი ეროვნული გამოცდების საფუძველზე მოიპოვებენ სწავლის გაგრძელების უფლებას ბნუ-ს საბაკალავრო პროგრამებზე, განხორციელდება 2026 წლის 01 სექტემბრიდან 10 სექტემბრის ჩათვლით, 18:00 საათამდე.
იმისთვის, რომ აბიტურიენტმა მოიპოვოს სტუდენტის სტატუსი და ჩაერთოს სასწავლო პროცესში, საჭიროა შემდეგი ეტაპების გავლა:
I ეტაპი - რეგისტრაცია
• სარეგისტრაციო განცხადება რექტორის სახელზე (შეივსება საბუ­თე­ბის ჩაბარების დროს, საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებულ შე­მ­თ­ხ­ვევებში განც­ხა­დებას ავსებს და ხელს აწერს პირის კანონიერი წარმომადგენელი);
• პირადობის დამადასტურებელი დოკუმენტის (პირადობის მოწმობის/ID ბარათის) ასლი (უც­­­ხო ქვეყნის მოქალაქე - პასპორ­ტის/პირადობის მოწმობის ასლი და სანო­ტა­რო წე­სით და­მო­წმებული თარგმანის დედანი);
• 4 ფოტოსურათი 3x4 და ელ. ვერსია (CD/DVD დისკზე);
• სამხედრო აღრიცხვაზე ყოფნის დამადასტურებელი დოკუმენტი – სამხედრო აღრიცხვას დაქვემდებარებული საქართველოს მოქალაქეებისთვის;
• სრული ზოგადი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტის (ატესტატის) ნოტარიულად დამოწმებული ასლი;
• სხვა ქვე­ყ­­­ნის საგანმანათლებლო და­წე­სე­ბუ­ლე­ბაში გა­ნა­თ­ლე­­ბის მიღების შემთხვევაში - განათლების დამადას­ტუ­რე­ბე­ლი დოკუმენტის სანოტარო წე­სით დამოწ­მე­ბუ­ლი ქართულენოვანი თარგმანი და განათ­ლე­ბის აღია­რე­ბის დოკუ­მენტი (დედანი/სანოტარო წე­სით და­მო­წმებული ასლები);
შენიშვნა:
• სა­ზ­ღ­ვაო სფეროს საბაკალავრო პროგრამის შემთხვევაში (საზღვაო ნავიგაცია, გემის მექანიკა) - სამედიცინო შემოწმების ფორმა #100/ა (დედანი), გაცემული უფლებამოსილი სამედიცინო დაწესებულების მიერ (მეზღვაურთა სამედიცინო ცენტრი "საგიტარიუსი").
II ეტაპი - სასწავლო ხელშეკრულების გაფორმება და თანხის გადახდა
სტუდენტის ხელშეკრულების გაფორმება მოხდება ყველა საჭირო დოკუმენტის წარმოდგენისა და რეგისტრაციის წარმატებით გავლის შემდგომ.
2026-2027 სასწავლო წლის პირველსემესტრელ სტუდენტთათვის სწავლის საფასურის გადახდის ბოლო ვადა არის 10 სექტემბრის 18:00 საათი.
სტუდენტებს, რომლებიც დადგენილ ვადაში არ გადაიხდიან სწავლის საფასურს, შეუჩერდებათ სტუდენტის სტატუსი, რომელიც იგივე სემესტრში აღდგენას არ ექვემდებარება.
III ეტაპი – სასწავლო პროცესის დაწყება
სასწავლო პროცესი დაიწყება 14 სექტემბერს.
რეგისტრაციასთან დაკავშირებით ინფორმაციისა და კონსულტაციისთვის მიმართეთ ბნსუ-ს სტუდენტთა რეგისტრაციის, გამოცდების, შეფასებისა და მონიტორინგის სამსახურს: II სართული, ოთახი N218.

Attention First-Year Students!
Registration of applicants who have been granted the right to continue their studies at Batumi Navigation University (BNU) based on the 2026 Unified National Examinations will take place from September 1 to September 10, 2026 (until 6:00 PM).
In order to obtain student status and begin the academic process, applicants must complete the following stages:
Stage I – Registration
Applicants must submit the following documents:
Registration application addressed to the Rector (completed during document submission; in cases предусмотрed by Georgian legislation, the application must be completed and signed by the applicant’s legal representative);
Copy of an identity document (ID card).
For foreign citizens – a copy of a passport or ID card and a notarized Georgian translation; -
Four (4) passport-size photos (3×4) and an electronic version (on CD/DVD);
Document confirming military registration (for citizens of Georgia subject to military registration);
Notarized copy of the certificate of complete general education (secondary school diploma);
If education was obtained abroad – a notarized Georgian translation of the education document and an official document recognizing the education (original or notarized copy).
Note:
For applicants to maritime bachelor’s programs (Maritime Navigation, Ship's Power Plant), submission of a medical fitness certificate (original and copy) is mandatory.
Medical examinations are conducted at Sagittarius Clinic (Batumi, Z. Gorgiladze St. №91).
Stage II – Signing the Study Contract and Payment
The student contract will be signed after successful registration and submission of all required documents.
For first-year students of the 2026–2027 academic year, the tuition fee payment deadline is September 10, 6:00 PM.
Students who fail to pay the tuition fee within the established timeframe will have their student status suspended, which cannot be restored during the same semester.