პროფესიული უნარების სააგენტოს წლის შემაჯამებელი ღონისძიება
2022 წლის 12 დეკემბერს პროფესიული უნარების სააგენტოს წლის საქმიანობის შემაჯამებელი ღონისძიება გაიმართა, რომელსაც ბათუმის ნავიგაციის სასწავლო უნივერსიტეტის საზღვაო-საინჟინრო ფაკულტეტის სპეციალისტი და მახინჯაურის საზღვაო ლიცეუმის პროფესიული მასწავლებლი ენრიკე ინწკირველი დაესწრო.
ღონისძიება საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა, მიხეილ ჩხენკელმა და საქართველოში ევროკავშირის ელჩმა, პაველ ჰერჩინსკიმ მისასალმებელი სიტყვით გახსნეს.
შეხვედრაზე პროფესიული უნარების სააგენტომ ერთწლიანი საქმიანობის შედეგად განხორციელებული პროექტების და მიღწეული შედეგების შემაჯამებელი ინფორმაცია წარადგინა. ხაზი გაესვა პროცესებში პარტნიორობის მნიშვნელობას.
ღონისძიების ფარგლებში პანელური დისკუსიები გაიმართა. პირველი პანელის ძირითადი თემა იყო - „უნარები ეკონომიკის განვითარებისთვის“. მონაწილეებმა, უნარების ეკოსისტემის რეფორმის ახალ ეტაპზე, ეკონომიკის განვითარებისთვის, საჯარო-კერძო პარტნიორობის მნიშვნელობაზე იმსჯელეს, სააგენტოს საქმიანობა და მიღწეული შედეგები შეაფასეს, ასევე სამომავლო თანამშრომლობის შესაძლებლობები გამოკვეთეს.
მეორე პანელი უნარების განვითარებაში სოციალური ინკლუზიის მნიშვნელობას ეხებოდა. პანელზე მსჯელობისას, ხაზი გაესვა განათლების ხელმისაწვდომობის მნიშვნელობას. მონაწილეებმა იმსჯელეს იმ სერვისების შესახებ, რომელიც სხვადასხვა საჭიროების მქონე ჯგუფის განათლებაში ჩართულობის უზრუნველსაყოფად ინერგება.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ საქართველოს მთავრობის წევრები, კერძო სექტორის წარმომადგენლები, საერთაშორისო და ადგილობრივი ორგანიზაციების, არასამთავრობო სექტორის, საგანმანათლებლო დაწესებულებების წარმომადგენლები და სხვა მოწვეული სტუმრები.
ღონისძიება ევროკავშირის პროექტის, „ტექნიკური მხარდაჭერა შრომის ბაზრის საჭიროებებსა და დასაქმებაზე მორგებული ცოდნა-უნარების განვითარებისთვის“ მხარდაჭერით გაიმართა

On December 12, 2022, a summarizing event of the year's activities of the Professional Skills Agency was held, which was attended by Enrike Intskirveli, a specialist of the Maritime Engineering Faculty of Batumi Navigation Teaching University and a vocational teacher of Makhinjauri Maritime Lyceum.
The event was opened by the Minister of Education and Science of Georgia, Mikheil Chkhenkel, and the Ambassador of the European Union to Georgia, Pavel Herchinskii, with a welcome speech.
At the meeting, the professional skills agency presented the summary information of the projects implemented as a result of the one-year activity and the results achieved. The importance of partnership in processes was emphasized.
Panel discussions were held within the event. The main theme of the first panel was "Skills for Economic Development". The participants discussed the importance of public-private partnership for the development of the economy at the new stage of the skills ecosystem reform, evaluated the agency's activities and achieved results, and outlined opportunities for future cooperation.
The second panel was about the importance of social inclusion in skills development. During the panel discussion, the importance of access to education was emphasized. The participants discussed the services that are introduced to ensure the inclusion of groups with different needs in education.
The event was attended by members of the Government of Georgia, representatives of the private sector, representatives of international and local organizations, non-governmental sector, educational institutions and other invited guests.
The event was supported by the European Union project "Technical support for the development of skills and knowledge adapted to the needs of the labor market and employment".