საჯარო ლექცია ბათუმის ნავიგაციის სასწავლო უნივერსიტეტში 23.01.2020
საჯარო ლექცია ’’ევროპა - საქართველოს ტრადიციული არჩევანი“ბათუმის ნავიგაციის სასწავლო უნივერსიტეტში 21 იანვარს ჩატარდა. უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებას პოეტი და ფილოსოფოსი რატი ამაღლობელი და მწერალი და სცენარისტი ნესტან კვინიკაძე სტუმრობდნენ.
ვინ ვართ? სად ვართ? როგორი ცნობიერება გვაქვს? რა ურთიერთობა გვქონდა გასული საუკუნეების განმავლობაში ევროპასთან და ამჟამად რა საერთო ღირებულებები გაგვაჩნია?- ამ საკითხებზე ისაუბრეს რატი ამაღლობელმა და ნესტან კვინიკაძემ  და ბათუმის ნავიგაციის სასწავლო უნივერსიტეტისა და მახინჯაურის საზღვაო ლიცეუმის სტუდენტების კითხვებსაც უპასუხეს.
„ ევროპულ ღირებულებებზე, მის დემოკრატიულობასა და პლურალურობაზე საუბრისას, შეუძლებელია ხაზი არ გავუსვათ ქრისტიანობას ანუ ჩვენს უმთავრეს მაკავშირებელს ევროპასთან. ის რომ ჩვენ ევროპული ღირებულებების მქონე ერი ვართ, ეს ნათლად ჩანს ,,ვეფხისტყაოსანშიც", რომელშიც ადამიანი არათუ შეესაბამება ევროპულ მსოფლმხედველობას, არამედ ქმნის თანამედროვე ევროპისთვის ადამიანის უმაღლეს ღირებულებებს“- აღნიშნა ფილოსოფოსმა რატი ამაღლობელმა.
ჩვენი ქვეყნის ევროპისკენ მიმავალ გზაზე ისაუბრა მწერალმა და სცენარისტმა ნენე კვინიკაძემაც, რომელმაც განაცხადა, რომ ევროპული ღირებულებების გაზიარება არ ნიშნავს ქართულ ტრადიებზე უარის თქმას.
საჯარო ლექცია „ევროპა - საქართველოს ტრადიციული არჩევანი“ ფონდ „ღია საზოგადოება საქართველოს“ მიერ მხარდაჭერილი პროექტის ფარგლებში გაიმართა. პროექტი 2020 წელს დაიწყო და პირველი რეგიონი, სადაც აქტივობა დაიგეგმა, აჭარაა. ამავე პროექტის ფარგლებში საჯარო ლექციებს ლაშა ბუღაძე, დათო ტურაშვილი და პაატა შამუგია ჩაატარებენ.

Public lecture 'Europe - Georgia's Traditional Choice' was held at the Batumi Navigation Teaching University on January 21. Poet and philosopher Rati Amaghlobeli and writer and screenwriter Nestan Kvinikadze visited the higher education institution.
Who are we? where are we? What kind of consciousness do we have? What relationship have we had with Europe over the past centuries and what are our shared values today? - Rati Amaglobeli and Nestan Kvinikadze discussed these issues and answered the questions of the students of the Batumi Navigation Teaching University and Makhinjauri Maritime Lyceum.
„While discussing about European values, its democracy and plurality, it is impossible not to underscore Christianity, our main link with Europe“.
That we are a nation of European values, this is clearly seen in the 'MPS', in which man not only conforms to the European outlook, but creates the highest human values for modern Europe – was noted by the philosopher Rati Amaglobeli.
Writer and screenwriter Nene Kvinikadze also spoke about our country's journey to Europe, saying that sharing European values does not mean abandoning Georgian traditions.
The public lecture "Europe - Georgia's Traditional Choice" was held in the framework of the project supported by the Open Society Georgia Foundation.
The project started in 2020 and Ajara is the first region where activity is planned. Lasha Bughadze, Dato Turashvili and Paata Shamugia will deliver public lectures within the project framework.