საერთაშორისო კონფერენციაში „SEAS OF TRANSITION: SETTING A COURSE FOR THE FUTURE“ 09.09.2021
ბათუმის ნავიგაციის სასწავლო უნივერსიტეტის წარმომადგენლებმა მონაწილეობა მიიღეს საერთაშორისო კონფერენციაში „SEAS OF TRANSITION: SETTING A COURSE FOR THE FUTURE“.
კონფერენცია საზღვაო ლექტორთა საერთაშორისო ასოციაციისა (IMLA) და მსოფლიო საზღვაო უნივერსიტეტის (WMU) მიერ იყო ორგანიზებული.
კონფერენციაში მონაწილეობა მიიღო ბნსუ-ს პროფესორმა გიორგი გაბედავამ და საერთაშორისო საზღვაო მომზადების ცენტრის კოორდინატორმა გურამ კაკაბაძემ. მათ მოამზადეს ნაშრომი თემაზე „The needs, challenges and prospects of maritime education and training in Georgia“, შესაბამისად გაკეთდა მოხსენება. პლენარული სესია გაიმართა კონფერენციის ფარგლებში, სადაც მომხსენებლებმა დასმულ კითხვებს უპასუხეს.
კონფერენცია საზღვაო ლექტორთა საერთაშორისო ასოციაციის (IMLA) პრეზიდენტმა - , Jin Yongxing და მსოფლიო საზღვაო უნივერსიტეტის პრეზიდენტმა (WMU) - Cleopatra Doumbia-Henry გახსნეს.
კონფერენციას დაახლოებით 80 მომხსენებელი ყავდა მსოფლიოს სხვადასხვა საზღვა საგანმანათლებლო დაწესებულებებიდან.
ბნსუ, როგორც ასოციაციის წევრი უნივერსიტეტი ყოველწლიურად მონაწილეობს ასოციაციის მიერ ოგრანიზებულ ყოველწლიურ კონფერენციაში.

The International Conference "SEAS OF TRANSITION: SETTING A COURSE FOR THE FUTURE" 09.09.2021
Representatives of the Batumi Navigation Teaching  University participated in the international conference "SEAS OF TRANSITION: SETTING A COURSE FOR THE FUTURE".
The conference was organized by the International Maritime Lecturers Association (IMLA) and the World Maritime University (WMU).
George Gabedava, Professor of BNTU, and Guram Kakabadze, Coordinator of the International Maritime Training Center, participated in the conference.They prepared a paper on "The needs, challenges and prospects of maritime education and training in Georgia", accordingly a presentation was made. A plenary session was held as part of the conference, where speakers answered questions.
The conference was opened by Jin Yongxing, President of the International Maritime Lecturers Association (IMLA), and Cleopatra Doumbia-Henry, President of the World Maritime University (WMU).
The conference had about 80 speakers from various maritime educational institutions around the world.
BNTU, as a member university of the Association, always participates in the annual conference organized by the Association.