საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის უფროსის ვიზიტი კლაიპედას თხევადი ბუნებრივი აირის ტერმინალში
2022 წლის 22 თებერვალს ბათუმის ნავიგაციის სასწავლო უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის უფროსი, ასოცირებული პროფესორი გიორგი გაბედავა კლაიპედაში, ლიეტუვა ვიზიტის ფარგლებში კლაიპედას თხევადი ბუნებრივი აირის ტერმინალს (Klaipeda LNG Terminal) ეწვია.
იგი გაეცნო ტერმინალის მუშაობის პრინციპს და დაათვარიელა ტერმინალის ინფრასტრუქტურა. ტერმინალზე ვიტის შემდეგ შეხვედრა გამართა კლაიპედას თხევადი ბუნებრივი აირის ტერმინალის დირექტორთან ჯურგიტა სილინსკაიტე ვენსლოვიენეთან. შეხვედრაზე წარმოდგენილ იქნა პრეზენტაცია ტერმინალის კომერციული ასპექტების შესახებ. მხარეებმა ისაუბრეს სამომავლო შესაძლო თანამშრომლობის გზებზე და მიმართულებებზე. ტერმინალმა ფუნქციონირება დაიწყო 2014 წლის 3 დეკემბერს. Klaipeda LNG ტერმინალის-ის მშენებლობის დასრულების შემდეგ, ლიეტუვა გახდა მეხუთე ქვეყანა მსოფლიოში, რომელმაც გამოიყენა ტექნოლოგია თხევადი ბუნებრივი აირის შესაქმნელად.

Visit of the Head of the International Relations Service to the Klaipeda Liquefied Natural Gas Terminal
5 March 2022
On February 22, 2022, Head of the International Relations Service of the Batumi Navigation Teaching University, Associate Professor George Gabedava, visited the Klaipeda Liquefied Natural Gas Terminal (Klaipeda LNG Terminal) in Klaipeda, Lithuania.   He got acquainted with the working principle of the terminal and saw the terminal infrastructure.   After the visit at the terminal, a meeting was held with the Director of the Klaipeda Liquefied Natural Gas Terminal Jurgita Silinskaite Vensloviene. A presentation on the commercial aspects of the terminal was made at the meeting. The parties discussed ways and directions for future possible cooperation.   The terminal started operating on December 3, 2014. After the construction of the Klaipeda LNG terminal was completed, Lithuania became the fifth country in the world to use technology to generate liquefied natural gas.