საზღვაო რეგიონების კავშირის (CPMR) საერთაშორისო კონფერენცია
2022 წლის 16-17 თებერვალს საზღვაო რეგიონების კავშირის (CPMR) საერთაშორისო კონფერენცია ჩატარდა. კონფერენციას დაესწრო ბათუმის ნავიგაციის სასწავლო უნივერსიტეტის საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის უფროსი.
საერთაშორისო კონფერენციის მიზანია შავი ზღვის რეგიონში კულტურული ტურიზმის განვითარება და ამ მხრივ ახალგაზრდა მეწარმეების მხარდაჭერა.
კონფერენცია მისასალმებელი სიტყვით აჭარის მთავრობის თავმჯდომარემ, საზღვაო რეგიონების კავშირის ვიცე-პრეზიდენტმა თორნიკე რიჟვაძემ გახსნა.
კონფერენციაში მონაწილეობა ათამდე ქვეყნის (საბერძნეთი, იტალია, ინგლისი, ესპანეთი, უკრაინა, აზერბაიჯანი, ბულგარეთი, მოლდოვა, რუმინეთი და თურქეთი) წარმომადგენელმა მიიღო, ასევე კონფერენციაში მონაწილეობდა ევროპული ინსტიტუციების და საერთაშორისო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
კონფერენციის ფარგლებში განიხილეს ისეთი თემები, როგორიცაა:
• ლურჯი ეკონომიკა;
• ევროპული მმართველობა:
• ენერგეტიკა;
• კლიმატის ცვლილებები;
• საზღვაო და კულტურული ტურიზმი;
• ახალგაზრდული მეწარმეობის გაძლიერება.
ხოლო, 2022 წლის 18 თებერვალს ბათუმის ნავიგაციის სასწავლო უნივერსიტეტს ეწვია საზღვაო რეგიონების კავშირის (CPMR) აღმასრულებელი მდივანი სტავროს კალონომოსი. იგი შეხვდა ბნსუ-ს რექტორის მოადგილეს, კანცლერს და საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახურის უფროსს. მხარეებმა სამომავლო თანამშრომლობის გაღრმავების გზებზე გამართეს დისკუსია.

The International Conference of Peripheral Maritime Regions (CPMR) was held on 16-17 February 2022. The conference was attended by the Head of the International Relations Service of Batumi Navigation Teaching University.
The aim of the international conference is to develop cultural tourism in the Black Sea region and to support young entrepreneurs in this regard.
The conference was opened by the Chairman of the Government of Adjara, Vice-President of the Union of Maritime Regions Tornike Rizhvadze.
Representatives of up to ten countries (Greece, Italy, England, Spain, Ukraine, Azerbaijan, Bulgaria, Moldova, Romania and Turkey) took part in the conference, as well as representatives of European institutions and international organizations were participated in the conference.
The following topics were discussed during the conference:
• Blue Economy;
• European governance:
• Energy;
• Climate change;
• Maritime and cultural tourism;
• Strengthening youth entrepreneurship.
On February 18, 2022, Stavros Kalonomos, Executive Secretary of CPMR, visited Batumi Navigation Teaching University. He met with the BNTU Deputy Rector, Chancellor and Head of the International Relations Service. The parties discussed ways to deepen future cooperation.