საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოს დირექტორის ვიზიტი ბნუ-ში
2026 წლის 6 მაისს, ბათუმის ნავიგაციის უნივერსიტეტს საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოს დირექტორი, ივანე აბაშიძე ეწვია.
ვიზიტის ფარგლებში სააგენტოს დირექტორმა დაათვალიერა უნივერსიტეტის თანამედროვე ინფრასტრუქტურა, სანავიგაციო და სიმულაციური ბაზები და საწვრთნელი აუზი, გაეცნო სასწავლო პროგრამებსა და მომავალი მეზღვაურების პროფესიული მომზადების პროცესს.
“კერძო უნივერსიტეტების არსებობა და განვითარება საზღვაო უმაღლესი განათლების სფეროში სახელმწიფოსთვის განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია, რადგან ეს ქმნის ხარისხიანი განათლების მიღების დამატებით შესაძლებლობებს, ზრდის კონკურენციას, ხელს უწყობს თანამედროვე სტანდარტების დანერგვასა და ქვეყნისთვის მაღალკვალიფიციური საზღვაო კადრების მომზადებას” - აღნიშნა ივანე აბაშიძემ.
განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილდა იმ ფაქტზე, რომ უნივერსიტეტში განხორციელებული მასშტაბური ინფრასტრუქტურული და ტექნიკური განახლება სრულად კერძო ინვესტიციით განხორციელდა. განახლებულია როგორც სასწავლო შენობა, ისე თანამედროვე სასწავლო და სიმულაციური აღჭურვილობა, რომელიც საერთაშორისო სტანდარტებთან სრულ შესაბამისობაშია და სტუდენტებს თანამედროვე მოთხოვნებზე მორგებულ საგანმანათლებლო გარემოს სთავაზობს.
გარდა ამისა, აღინიშნა, რომ უნივერსიტეტში მოქმედი საგანმანათლებლო პროგრამები სრულად პასუხობს საერთაშორისო სტანდარტებს, ხოლო საერთაშორისო გაცვლითი პროგრამები სტუდენტებს გლობალური გამოცდილების მიღებისა და პროფესიული ზრდის უნიკალურ შესაძლებლობას აძლევს.
ივანე აბაშიძის განცხადებით, ბათუმის ნავიგაციის უნივერსიტეტი წარმოადგენს ერთ-ერთ თანამედროვე და კონკურენტუნარიან საზღვაო საგანმანათლებლო სივრცეს რეგიონში, რომელიც საერთაშორისო მოთხოვნების შესაბამისად ამზადებს მაღალკვალიფიციურ საზღვაო სპეციალისტებს.
შეხვედრის დასასრულს, სააგენტოს დირექტორმა მადლობა გადაუხადა უნივერსიტეტის დამფუძნებელს, შორეული ნაოსნობის კაპიტანს პარმენ ხვედელიძეს, უნივერსიტეტის ადმინისტრაციის ხელმძღვანელს-კანცლერს ლალი ხვედელიძესა და რექტორის მოადგილეს ელიდა ხვედელიძეს მათი განსაკუთრებული წვლილისთვის საქართველოში საზღვაო განათლების განვითარებასა და მაღალი სტანდარტების საგანმანათლებლო სივრცის ჩამოყალიბებაში.
სააგენტოს დირექტორთან ერთად ბათუმის ნავიგაციის უნივერსიტეტს დირექტორის მოადგილეები, თამაზ იმერლიშვილი და რევაზ პატარაძე სტუმრობდნენ.

Director of the Maritime Transport Agency Visiting BNU
On May 6th, 2026, Batumi Navigation University was visited by Ivane Abashidze, Director of the Maritime Transport Agency under the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia.
During the visit, the Agency Director inspected the university’s modern infrastructure, navigation and simulation facilities, as well as the training pool, all of which are particularly important for developing the practical skills of seafarers.
“The existence and development of private universities in the field of maritime higher education is especially important for the state, as it creates additional opportunities for obtaining quality education, increases competition, promotes the introduction of modern standards and contributes to the preparation of highly qualified maritime professionals for the country,” noted Ivane Abashidze.
Special attention was drawn to the fact that the large-scale infrastructural and technical modernization carried out at the university was fully financed through private investment. Both the educational building and the modern teaching and simulation equipment have been upgraded in full compliance with international standards, offering students an educational environment tailored to modern requirements.
In addition, it was emphasized that the university’s educational programs fully meet international standards, while international exchange programs provide students with unique opportunities to gain global experience and achieve professional growth.
At the end of the meeting, the Agency Director thanked the university’s founder, Master Mariner Parmen Khvedelidze, the Head of Administration-Chancellor Lali Khvedelidze and the Vice Rector Elida Khvedelidze. He highlighted their special contribution to the development of maritime education in Georgia and to building a high-standard educational environment over many years.
The Director was accompanied during the visit by Deputy Directors Tamaz Imerlishvili and Revaz Pataradze.