შიდა მიზნობრივი საგრანტო კვლევითი პროექტის კონკურსის შედეგები
ბათუმის ნავიგაციის უნივერსიტეტში 2026 წლის შიდა მიზნობრივი საგრანტო კვლევითი პროექტის კონკურსის გამარჯვებული გამოვლინდა.
საკონკურსო კომისიის გადაწყვეტილებით, გამარჯვებულად დასახელდა კვლევითი პროექტი „ზღვაზე გემების შეჯახების თავიდან აცილების საერთაშორისო წესები (COLREG) – კომენტარებით“, რომლის ხელმძღვანელია ბნუ-ს ასისტენტ-პროფესორი, ნუგზარ ბოლქვაძე. პროექტის განხორციელების ვადა ერთი წლით განისაზღვრა.
პროექტი მიზნად ისახავს COLREG-ის საერთაშორისო წესების პრაქტიკული განმარტებებისა და კომენტარების მომზადებას, რაც ხელს შეუწყობს როგორც საზღვაო განათლების ხარისხის გაუმჯობესებას, ისე მომავალი მეზღვაურებისა და დარგის სპეციალისტებისთვის თანამედროვე სასწავლო რესურსის შექმნას.
ბნუ წარმატებას უსურვებს პროექტის გუნდს. აღნიშნული კვლევა მნიშვნელოვანი წვლილი იქნება საზღვაო განათლებისა და სამეცნიერო საქმიანობის განვითარებაში.

Final Results of the Internal Targeted Research Grant Competition
The winner of the 2026 Internal Targeted Research Grant Competition at Batumi Navigation University (BNU) has been announced.
According to the decision of the Competition Committee, the winning research project is "International Regulations for Preventing Collisions at Sea (COLREG) – with Commentary," led by Nugzar Bolkvadze, Assistant Professor at BNU. The project will be implemented over a period of one year.
The project aims to prepare practical explanations and commentaries on the International Regulations for Preventing Collisions at Sea (COLREG), contributing to the enhancement of the quality of maritime education and the development of a modern educational resource for future seafarers and maritime professionals.
BNU congratulates the project team and wishes them every success. This research is expected to make a significant contribution to the advancement of maritime education and scientific research.