მონოგრაფია: მომხმარებელზე ორიენტირებული ლოგისტიკური მოდელები თანამედროვე ბიზნესში
სათაური: Customer-Centric Logistics Models in Modern Business / მომხმარებელზე ორიენტირებული ლოგისტიკური მოდელები თანამედროვე ბიზნესში
ავტორები: ქეთევან გოლეთიანი, პროფესორი, ბათუმის ნავიგაციის უნივერსიტეტის ბიზნესისა და ლოგისტიკის ფაკულტეტის დეკანი; ბადრი გეჩბაია, პროფესორი, ბათუმის შოთა რუსთაველის სახელწიფო უნივერსიტეტი
თანამედროვე ბიზნეს გარემოში, ლოგისტიკის მენეჯმენტისადმი მომხმარებელზე ორიენტირებული მიდგომა კრიტიკულ მნიშვნელობას იძენს. ეს მონოგრაფია სისტემატურად განიხილავს და აანალიზებს ლოგისტიკურ მოდელებს, რომლებიც უზრუნველყოფენ მომხმარებლის საჭიროებების მაქსიმალურ დაკმაყოფილებას.
კვლევის ფარგლებში ჩატარდა მასშტაბური ბიბლიოგრაფიული კვლევა, რომელიც მოიცავს ქართულ და უცხოურ სამეცნიერო ლიტერატურას, ასევე რაოდენობრივ კვლევას, რომელიც დაფუძნებულია ქართული ბიზნეს ორგანიზაციების პრაქტიკულ გამოცდილებაზე. გამოკვლეულ იქნა მიწოდების ჯაჭვის მართვის თანამედროვე ტენდენციები, მომხმარებელთა მომსახურების ოპტიმიზაციის მეთოდები და ციფრული ტრანსფორმაციის როლი ლოგისტიკურ პროცესებში.
მონოგრაფია განკუთვნილია ლოგისტიკისა და მიწოდების ჯაჭვის მართვის სპეციალისტებისთვის, ბიზნესის ადმინისტრირების სტუდენტებისა და მაგისტრანტებისთვის, კომპანიების ოპერაციული მენეჯერებისთვის, ასევე ყველა დაინტერესებული პირისთვის, ვინც აპირებს თანამედროვე ლოგისტიკური სისტემების დანერგვას და მომხმარებელზე ორიენტირებული მომსახურების განვითარებას.

Authors: Ketevan Goletiani, Professor, Dean of the Faculty of Business and Logistics at Batumi Navigation University; Badri Gechbaia, Professor, Shota Rustaveli Batumi State University
In the modern business environment, a customer-oriented approach to logistics management is gaining critical importance. This monograph systematically discusses and analyzes logistics models that ensure maximum satisfaction of customer needs.
As part of the research, a large-scale bibliographic study was conducted, which includes Georgian and foreign scientific literature, as well as a quantitative study based on the practical experience of Georgian business organizations. Modern trends in supply chain management, methods for optimizing customer service, and the role of digital transformation in logistics processes were investigated.
The monograph is intended for:logistics and supply chain management specialists, business administration students and masters, operational managers of companies, as well as all interested parties who intend to implement modern logistics systems and develop customer-oriented services.